20 Kasım 1998: Uluslararası Uzay İstasyonu İnşaatı Başladı - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

20 Kasım 1998: Uluslararası Uzay İstasyonu İnşaatı Başladı

20 Kasım 1998’de, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun ilk parçası yörüngeye fırlatıldı. 42.000 kiloluk modüle Zarya adı verilmiştir ve yaklaşık bir tur otobüsü boyutundadır. Zarya, bir Rus Proton roketinde fırlatılmıştır. İki hafta sonra, STS-88 mekik görevi Unity modülünü uzaya getirmiştir.

STS-88 astronotları iki modülü yörüngede birbirine bağladı. Zarya, Ruslar tarafından inşa edilmiştir, ancak ABD tarafından ödemesi yapılmıştır. NASA, Amerikan şirketi Lockheed Martin‘in alacağı fiyatın yarısı kadar bir fiyata onu inşa etmesi için bir Rus şirketi ile sözleşme yapmıştır.

Bugünlerde Zarya, çoğunlukla depolama ve harici yakıt tankları için kullanılıyor. Modülde ayrıca Russian Progress kargo gemileri ve mürettebatı uzay istasyonuna götüren Soyuz uzay aracı için yanaşma portları bulunmaktadır.

Bugün, Uluslararası Uzay İstasyonu bir futbol sahası büyüklüğünde ve genellikle altı mürettebata ev sahipliği yapmaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında daha geniş kapsamlı ve sizi şaşırtacak bilgiler içeren makalemize buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir