63 Yıl Önce: Yörüngedeki İlk Hayvan - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

63 Yıl Önce: Yörüngedeki İlk Hayvan

3 Kasım 1957’de, Uzay Çağı‘nın başlangıcından bir aydan kısa bir süre sonra, Sovyetler Birliği, Sputnik 2‘nin fırlatılmasıyla bir sonraki büyük adımı attı. İlk uydunun propaganda değerinden yararlanmak için hazırlanan Sputnik 2, bir hayvan yaşam alanı ve Dünya‘nın yörüngesinde dönen ilk hayvan olan Laika köpeğini taşımıştır.

Etkinlik, Amerika Birleşik Devletleri’ni uzay programlarını düzenlemeye teşvik etmeye başladı. Geleceğin İnsanlı Uzay Gemisi Merkezi Direktörü Robert Gilruth, tarihçilere şunları söyledi: “Köpeğin yukarı çıktığını gördüğümde, ´Tanrım, gitsek iyi olur çünkü insanı uzaya yerleştirmek için meşru bir program olacak.`”

Sputnik 2, 508 kg ağırlığındaydı ve yörüngeye ulaştıktan sonra güçlendirici roketine bağlı kalmıştır. Yeterli geliştirme süresinin olmaması nedeniyle, Laika’yı kurtarmak için hiçbir hazırlık yapılmadı. Mühendisler çevre kontrol sistemini uzun bir görev için tasarlamamıştı ve Laika‘nın yörüngeye ulaştıktan ancak birkaç saat hayatta kalması muhtemel olacağını düşünmüşlerdir.

10 Kasım’da uydunun pillerinin süresi doldu ve bilim deneylerinden verilerin alınması da durduruldu. Sputnik 2, 14 Nisan 1958’de yeniden yörüngeye girişte yandı ve Sovyetler Birliği’nin daha fazla hayvanın yörüngesine oturması için yaklaşık üç yıl geçmesi gerekiyordu, bu kez tüm “mürettebatı” güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndürüyordu, insan uzay uçuşu için hazırlıkların ilk adımları çoktan atılmıştı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
HaberlerUzay

SpaceX'in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir