Andromeda Üzerinde Yer Alan Ay Görünümü - Uzayboslugu.com

Görsel

Andromeda Üzerinde Yer Alan Ay Görünümü

Yalnızca 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan Andromeda‘daki ( M31 olarak da bilinen ) Büyük Sarmal Gökada, Samanyolu’na en yakın büyük sarmaldır. Andromeda, çıplak gözle küçük, soluk, bulanık bir yama olarak görülebilir, ancak yüzey parlaklığı çok düşük olduğu için, sıradan gökyüzü gözlemcileri, galaksinin Dünya gezegenindeki etkileyici boyutunu anlayamazlar. Bu eğlenceli birleşik görüntü, yakındaki galaksinin açısal boyutunu daha parlak, daha tanıdık bir gök manzarasıyla karşılaştırmaktadır. İçinde, Andromeda’nın derin ve parlak sarı çekirdeğin çok ötesinde, sarmal kollardaki güzel mavi yıldız kümelerinin izini sürmek, neredeyse dolunayın tipik bir görüntüsü ile birleşmektedir. Aynı açısal ölçekte gösterilen Ay, gökyüzünde yaklaşık 1/2 derece yer kaplarken, galaksi açıkça bunun birkaç katı büyüklüktedir. Büyük Andromeda, ayrıca iki parlak uydu gökadayı, M32 ve M110‘u (aşağıda ve sağda) kapsamaktadır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir