Antares ile Tanışın: Mars Gibi Görünen Fakat Güneş’ten 700 Kat Daha Büyük Yıldız - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Antares ile Tanışın: Mars Gibi Görünen Fakat Güneş’ten 700 Kat Daha Büyük Yıldız

Antares, Kuzey Yarımküre’de güney ufkunun aşağısında yükselen kırmızı bir üstdevdir.

Scorpius takımyıldızında cesurca parıldayan kırmızı süperdev yıldız Antares, Güneş’ten yaklaşık 700 kat daha büyük ve birçok dev yıldıza meydan okuyacak kadar inanılmaz derecede büyük bir yıldız. Şöyle örnek verelim: Güneş bir basketbol sahasında yerde yatan bir demir para olsaydı, Antares neredeyse bütün sahanın genişliğinde olurdu. Sadece bir kenarı, Mars’ın yörüngesini geçiyor.

Yine de tam olarak ne kadar büyük olduğunu söylemek zor. Betelgeuse gibi diğer kırmızı süper devler gibi bu yıldız da, Güneş’in kütlesinin yalnızca 12 katını içeren boyutuna göre nispeten dağınık bir yapıya sahiptir. Ayrıca, Antares’in atmosferinin dış kenarları özellikle seyrektir. Antares’in yıldız rüzgârıyla bazı gazları uzaya yaydığı gerçeğini ve gökbilimciler için çapını ölçmenin ne kadar zor olduğunu bilmeliyiz. Ancak nefes kesici boyutlarda bir yıldız olduğuna şüphe yok. Antares ayrıca 10.000’den fazla Güneş’in ışığıyla eşdeğer parıldayan son derece parlak bir yıldızdır.

2017’de gökbilimciler, Antares yüzeyinin bir görüntüsünü oluşturmak için Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskop Girişimölçerini kullandılar ve sadece birkaç başka (dev) yıldız için başarılmış olan mesafeler dikkate alındığında bu çalışma inanılmaz bir başarı.

Gökbilimciler, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskop Girişimölçerini kullanarak kırmızı süperdev yıldız Antares’in bu olağanüstü görüntüsünü oluşturdular.

Sonuç olarak en sonunda Antares’in yakıtı bitecek. Bu dramatik an gerçekleştiğinde, yerçekimi kuvveti Antares’in iç basıncını aşacaktır. Antares patlayacak ve sonra bir süpernovanın olağanüstü gücüyle yeniden patlayacak ve arkasında bir nötron yıldızı veya kara delik bırakacak. 

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir