Apophis Asteroidinin 2068’de Dünya’ya Çarpma Olasılığı Düşünülenden Daha Yüksek Olabilir - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Apophis Asteroidinin 2068’de Dünya’ya Çarpma Olasılığı Düşünülenden Daha Yüksek Olabilir

Hawaii Üniversitesi’nde bir gökbilimci olan David Tholen, Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün sanal bir toplantısında yakın zamanda asteroid Apophis‘in durumu hakkında bilgi verdi. Sunumu sırasında, kendisinin ve ekibinin asteroidin yolu ve Dünya’ya çarpma olasılığı hakkında yaptıkları araştırmayı özetledi.

Asteroid Apophis ilk olarak 2004 yılında gökbilimciler tarafından tespit edildi. Kısa bir süre sonra araştırmacılar yörünge yolunu buldular ve 340 metre genişliğindeki asteroidin 2029, 2036 ve yine 2068’de Dünya’nın yakınından geçeceğini gözlemlediler. Daha fazla çalışma, asteroidin Dünya’ya çarpma şansının çok az olduğunu gösterdi; böylece tehdit olarak dikkate alınmadı. Daha yakın zamanlarda, Tholen ve ekibi, önceki araştırmacıların güneşten bir asteroidin bir tarafına çarpmasına neden olan Yarkovsky etkisini açıklamadıklarını belirtti. Isı asteroitten uzaklaştıkça, az miktarda enerji asteroide geri iter ve onu hafifçe dönmeye zorlar. Tholen ve ekibi, Yarkovsky etkisinin Apophis’i yılda yaklaşık 170 metre kaymaya zorlayacak kadar bir tarafa ittiğini hesapladı. Daha sonra bu bilgiyi Apophis’in ‘ Yörüngesinde ve sürüklenmenin asteroidin yönünü Dünya’ya yaklaştıracak şekilde değiştirdiğini buldu. Şimdiye kadar, asteroidin 2029 ve 2036’da Dünya’ya çarpacağına dair hiçbir gösterge olmadığını, ancak 2068’in başka bir mesele olabileceğini belirtti. Randevu tarihi yaklaşırken astronomların Apophis’e göz kulak olmaları gerektiğini öne sürüyor.

Apophis’in olası bir tehdidiyle ilgili haberler ortaya çıktıkça, diğer bilim insanları insan ırkının gezegeni asteroit saldırılarından korumak için adımlar attığına dikkat çekti. Örneğin, NASA’nın 2022 için planlanan DART görevi, Didymos adlı bir asteroide bir uzay aracı göndermeyi ve onu aylarından biri olan Dimorphos’un yolunu değiştirmek için kullanmayı içerecek. Tholen, yaptığı konuşmada, 2029’da geçtiği zaman Apophis çalışmasının, bilim insanlarına 2068’de gerçek bir tehdit oluşturup oluşturmadığı konusunda çok daha iyi bir fikir vermesi gerektiğini belirtti.

Yarkovsky Etkisi nedir?

Yarkovsky etkisi, momentum taşıyan termal fotonların anizotropik emisyonunun neden olduğu uzayda dönen bir gövdeye etki eden bir kuvvettir. Etkisi bu cisimler için en önemli şey olduğu için genellikle meteoroidler veya küçük asteroitler ile ilişkili olarak kabul edilir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir