HaberlerUzay

Araba Büyüklüğünde Bir Asteroit, Dünya’ya Bilinen En Yakın Uçuşu Yaptı

Yeni keşfedilen araba büyüklüğündeki bir asteroit , gezegenimize çarpmadan Dünya’ya en yakın bilinen uçuşunu yaptı.

16 Ağustos Pazar günü, asteroit başlangıçta ZTF0DxQ olarak etiketlendi ve şu anda resmi olarak gökbilimciler tarafından 2020 QG olarak biliniyor ve Dünya’nın sadece 1.830 mil (2.950 kilometre) uzağından uçtu. Bu uçuş, 2020 QG’ye şimdiye kadar kaydedilen ve uzay kayasının parçalanmasıyla bitmeyen en yakın asteroid uçuşu unvanını veriyor .

NASA yetkilileri Space.com’a Dünya’ya en yakın bilinen bu uçuşun, çarpmadan ve parçalanmadan bir asteroid tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Araba büyüklüğündeki asteroit 2020 QG, 16 Ağustos 2020’de kaydedilen en yakın Dünya uçuşunu yaptı.  (Resim kaynağı: NASA / JPL-Caltech)

Bu uçuş beklenen bir uçuş değildi ve pek çok kişiyi şaşırttı. Ayrıca, Palomar Gözlemevi , nesnenin en yakın yaklaşmasından yaklaşık altı saat sonrasına kadar yaklaşan asteroidi tespit edemedi. NASA’nın Yeryüzüne Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi direktörü Paul Chodas, Business Insider’a “Asteroid güneş yönünden fark edilmeden yaklaştı” dedi. “Geleceğini görmedik.” diye ekledi.

Business Insider’a verdiği demeçte Chodas, “Bu asteroidin yaklaşımı kayıtlara en yakın olanı” dedi. Ardından “Tabi, gezegenimizi gerçekten etkilemiş olan birkaç bilinen asteroidi dikkate almazsanız.” diye sözlerine ekledi.

Yakın olduğu kadar da hızlı bir uçuş oldu, çünkü 2020 QG Dünya’nın yakınında 27.600 mph (44.400 km / s) hızla uçtu. Nesne, yaklaşık 10 ila 20 fit (3 ila 6 metre) çapında bir kompakt otomobil boyutunda. 

Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezine göre , 2020 QG, yakın yaklaşımı sırasında Avustralya’nın uzak doğusundaki Pasifik Okyanusu üzerinden uçtu. Cesur asteroidi kendiniz keşfetmek için, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nın küçük vücut veritabanı tarayıcısına buradan göz atabilirsiniz . 

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir