Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Ay'ın Clavius ​​Krateri'ni, buradaki ay toprağında hapsolmuş suyu gösteren, güneş ışığı altında suyu bulan Ay, NASA'nın Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi'nin (SOFIA) bir görüntüsü ile vurgulanmaktadır. Kredi: NASA / Daniel Rutter

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul Hayne çalışma yazarı Paul Hayne, ‘’Ay’ın yüzeyinde kutuplarından birinin yakınında durduğunu hayal edebiliyorsanız, her yerde gölgeler görürsünüz’’ , bir açıklamada geldi ve “Bu küçük gölgelerin çoğu buzla dolu olabilir.” diye de sözlerine ekledi.

Ay’da Su Bulmak

Bir çalışmada, Maryland’deki NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir NASA doktora sonrası araştırmacısı olan Casey Honniball liderliğindeki araştırmacılar, NASA’nın SOFIA (Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi) hava teleskopundan gelen verileri kullanarak aydaki suyu inceledi. Bilim adamları, bu gözlemlerle tarihte ilk kez güneşli ay yüzeyinde su tespit ettiler.

Ay üzerindeki suyu tanımlayan önceki çalışma, bilim insanlarının materyalleri tanımlamak için kullandıkları ve dalga boyunun bir fonksiyonu olarak yansıtılan farklı “barkod” olan spektral bir imzaya dayanmaktadır. Ancak bu veriler, ay yüzeyindeki minerallere bağlı olan su ve hidroksil (OH molekülü) arasında ayrım yapmaz. 

Araştırmacılar, bu suyun yaklaşık milyonda 100 ila 400 parça olduğunu saptamıştır. Bilim adamları, suyun büyük olasılıkla ay yüzeyindeki taneler arasında sıkıştırıldığını ve bu sayede onu çevreden koruduğunu öne sürmektedirler.

NASA’nın İnsan Keşif ve Operasyonlar Misyon Müdürlüğü baş keşif bilimcisi Jacob Bleacher, “Su, hem bilimsel amaçlar hem de kaşiflerimiz tarafından kullanılmak için değerli bir kaynaktır” dedi. “Ay‘daki kaynakları kullanabilirsek, yeni bilimsel keşiflere olanak sağlamak için daha az su ve daha fazla ekipman taşıyabiliriz.” diye de ekledi.

SOFIA, NASA ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘nin ortak bir projesidir. NASA, Alman SOFIA Enstitüsü ile işbirliği içinde SOFIA programını, bilim ve görev operasyonlarını yönetmektedir. Uçağın bakımı ve işletimi NASA’nın Palmdale, California’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi Binası 703 tarafından yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Çin, Ay'dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı

Chang’e 5 adlı görev, Çin’in son on yılda yürüttüğü uzun bir ay misyonları…
Devamını oku
BilgilerUzay

Evrendeki Maddelerden Beslenen Kozmik Oluşum Kuasar Nedir?

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu‘nun benzersiz yeteneklerini kullanan bir gökbilimci…
Devamını oku
BilgilerUzay

Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli?

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip çektiği uzayda…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir