Artemis Programı Nedir? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Artemis Programı Nedir?

Artemis, NASA’nın Ay’a ilk kez bir kadını ve erkek bir astronotu göndermeyi hedefleyen yeni bir Ay keşif programıdır. Artemis programı aracılığıyla NASA, Ay’ı yeni ve daha iyi yollarla incelemek ve Mars‘ta insan görevlerine hazırlanmak için yeni teknolojiyi kullanmayı hedefliyor.

Bu Program Neden Artemis Olarak Adlandırılıyor? 

Astronotları Ay’a götüren ilk görevlere Apollo Programı adı verildi. 1961’de Başkan John F. Kennedy, on yılın sonunda aya astronotlar indirmesi için ulusa meydan okudu. NASA bu meydan okumayı Apollo programıyla karşıladı ve ilk astronotu 20 Temmuz 1969’da Ay‘a indirmeyi başardı. Bu programa Yunan mitolojisinin tanrısı Apollo‘nun adı verildi.

Artemis, Apollon’un ikiz kız kardeşi ve Yunan mitolojisinde Ay tanrıçasıydı. Artemis astronotları yere indiklerinde, hiçbir insanın ayakta durmadığı yerde durmayı hedefliyordu: Ay’ın Güney Kutbu.

Artemis Ay’a Ne Zaman Gidecek? 

Apollo Ay’a ilk kez bir insanı götürmeden önce, roket ve ekipmanı test etmek için ilk Apollo görevleri başlatıldı. Artemis bir mürettebatı Ay’a taşımadan önce, NASA roketi ve uzay aracını uçuşta test edecek ve ardından bir test uçuşu için bir mürettebat göndermektedir.

  • Artemis 1, mürettebatsız Orion uzay aracı ile SLS roketinin test uçuşu olacak.
  • Artemis 2, bir mürettebatla SLS ve Orion’u Ay’ı geçerek uçuracak, sonra onu daire içine alacak ve Dünya’ya geri dönecek. Bu yolculuk, bir insanın uzayda en uzağa gittiği mesafe olacak.
  • Artemis 3, 2024 yılına kadar Ay’a inmesi için ilk kez kadın astronotu ve bir erkek astronotu göndermesi hedefleniyor.

Artemis Astronotları Ay’da Ne Yapacak? 

Artemis 3 mürettebatı Ay’ın Güney Kutbu’nu ziyaret edecek. Oraya daha önce hiç kimse gitmedi. Ay’da astronotlar:

  • Ay’ın suyunu arayacak ve kullanacak.
  • Gizemlerini keşfetmek için Ay’ı inceleyecek.
  • Astronotların evlerinden sadece üç gün uzakta olduğu başka bir gök cismi üzerinde nasıl yaşayayacağını ve çalışacağını öğrenecek.
  • Mars’a görev için astronot göndermeden önce ihtiyacımız olan teknolojileri test edecek, bununla beraber program gidiş dönüş üç yıla kadar uzayabilir.

Artemis Programı Neden Önemlidir? 

Ay, yeni bilimler keşfetmek için çok ideal bir yerdir. Astronotlar ay yüzeyindeki yeni yerleri incelerken, NASA Ay, Dünya ve hatta Güneş hakkında daha fazla şey öğrenecektir. Ay, Mars için bir “test yatağı”dır. Test yatağı, bir teknoloji veya fikrin işe yarayacağını kanıtlayan bir yerdir. Ay, astronotların Mars’ta Dünya’dan uzakta uzun süre çalışabileceklerini gösteren bir yerdir.

Ay’a yapılacak olan bu görevler, NASA’nın yeni teknoloji geliştirmesini gerektirmektedir. Bu teknolojilerin çoğu, insanların günlük yaşamlarında Dünya’da kullandıkları nesneler haline getirildi. NASA, Artemis misyonları ve yeni teknoloji oluşturmak için işletmeler ve şirketlerle birlikte çalışıyor. 

Yeni teknoloji yapmak, işletmelerin büyümesine ve Dünya’da daha fazla iş yaratmasına yardımcı olur. Diğer ülkeler ortak olarak NASA ile çalışacak. Ortaklar Uluslararası Uzay İstasyonunda birlikte çalıştıkları gibi, dünyayı uzaydaki en yakın komşusuna bir görev hedeflediği ve dünyayı bir araya getirme amacı için Artemis üzerinde çalışmaktadırlar.

Dünya ve Ay ile animasyonlu Artemis kimliği
Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir