Astronotlar Uzaydan Oy Kullanabilecek - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Astronotlar Uzaydan Oy Kullanabilecek

Amerikalılar dünyanın her yerinden oy kullanma haklarını kullanıyorlar ve Kasım ayındaki seçimler için, Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan ve çalışan NASA astronotları tarafından da bu oylama yapılabilecek.

Astronotların memleketindeki seçimleri yöneten ilçe memuru, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki bir ekibe bir test oylaması gönderir. Daha sonra doldurup dolduramayacaklarını test etmek için bir uzay istasyonu eğitim bilgisayarı kullanırlar ve bölge memuruna geri gönderirler

Başarılı bir testin ardından, Harris County ofisi ve Teksas’taki çevre ilçeler tarafından oluşturulan güvenli bir elektronik oy pusulası, Johnson’s Görev Kontrol Merkezi tarafından oylama ekibi üyesine bağlanır. İlçe katibinden astronot mürettebatına özel kimlik bilgilerini içeren bir e-posta gönderilir. Bu kimlik bilgileri, mürettebat üyesinin güvenli oy pusulasına erişmesine izin verir.

Astronotlar Bu Seçimde Oy Kullanacak mı?

Expedition 63/64 mürettebat üyesi Kate Rubins, 14 Ekim’de başlayacak altı aylık bir göreve atandı ve uzaydan oy verecek. Rubins, 2016 seçimleri sırasında Uluslararası Uzay İstasyonundan da oy kullandı.

SpaceX Crew Dragon, Crew-1 görevinin bir parçası olarak 31 Ekim’de uzay istasyonuna üç ek ABD mürettebatını daha taşımayı planladığından, Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker, tam zamanında uzay istasyonuna gidecek. Oy pusulaları da orada yer alıyor. Bu üç astronot belgeleri doldurdu ve oylama için hazır. 

Uzayda oylama, Teksas’ta uzaydan yasal olarak oylamaya izin veren bir tasarının kabul edildiği 1997 yılından beri mümkün olmuştur. O zamandan beri, birkaç NASA astronotu uzay yörüngesinden bu yurttaşlık görevini yerine getirdi. NASA, 2024’te Ay’a ve sonunda Mars’a astronotları göndermeye çalışırken, ajans, uzayda oy kullanmak isteyen astronotların, güneş sisteminin neresinde olurlarsa olsunlar, yapabilmelerini sağlamaya devam etmeyi planlıyor.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir