Ay Kısrağı Mare Frigoris’in Eşsiz Görüntüsü - Uzayboslugu.com

Görsel

Ay Kısrağı Mare Frigoris’in Eşsiz Görüntüsü

Telif Hakkı: Matt Smith

Genelde karanlık, pürüzsüz kısraklardan daha hafif olan Mare Frigoris , Ay’ın uzak kuzeyinde yer almaktadır. Soğuk Deniz olarak da bilinen bu kısrak, Ay’ın kuzey kutup bölgesinin bu yakın çekiminde yer alıyor. Karanlık zeminli, 95 kilometre genişliğindeki krater, Plato merkezinin hemen solunda, Ay Alplerinin (Montes Alpes) güneşli zirveleri , daha güneydeki Mare Imbrium (Yağmurlar Denizi) ve Mare Frigoris arasında, Platon’un altında ve sağında vurgulanmıştır. Dağların içinden geçen belirgin düz alan, Ay’da yer alan Alp Vadisi’dir (Vallis Alpes). Mare Imbrium ve Mare Frigoris’i birleştiren ay vadisi yaklaşık 160 kilometre uzunluğunda ve 10’a kadar kilometre genişliğindedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir