Ay ve Mars’taki Geleceğin Evleri Mantardan Yapılabilir mi? - Uzayboslugu.com

BilimUzay

Ay ve Mars’taki Geleceğin Evleri Mantardan Yapılabilir mi?

Bilim kurgu, Mars’ta ve diğer gezegenlerde, metalik şehirler ve kırmızı kum tepelerinin üzerinde yükselen uçan arabaların olduğu makineler tarafından yönetilen geleceğimizi hayal eder. Ancak gerçeklik daha da garip ve “daha yeşil” olabilir. NASA, metal ve camdan yapılmış habitatlar yerine, yıldızlarda gelecekteki evlerimiz haline gelmek için mantarlardan yapılar geliştirebilecek ve belki de Dünya’da daha sürdürülebilir yaşama yollarına yol açabilecek teknolojileri araştırıyor.

Miko-mimari projenin ana kısmını oluşturan spesifik olarak mantarlar ve görünmeyen yeraltı konuları üzerine Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde prototip araştırmaları devam etmektedir.

Ön aşama projesinin baş araştırmacısı Lynn Rothschild, “Şu anda, Mars için geleneksel habitat tasarımları bir kaplumbağa gibidir ve evlerimizi sırtımızda taşımak için güvenilir bir plan gibi görünüyor ancak büyük enerji maliyetleri var” dedi. “Bunun yerine, oraya gittiğimizde bu habitatları kendimiz oluşturmak için miselleri kullanabiliriz.”

İki haftalık büyümeden sonra miselden yapılmış bir dışkı. 
Bir sonraki adım, temiz ve işlevsel bir mobilya parçasına yol açan bir pişirme işlemidir. 
Miko-mimari projesi, yalnızca yaşam alanları için değil, aynı zamanda içlerinde üretilebilecek mobilyalar için de tasarlamayı amaçlamaktadır.
Miko-mimari projesinin bir parçası olarak miselyum ile bahçe atıkları ve talaş kullanılarak üretilen tuğlalar. 
Ay veya Mars’ta yaşam alanları inşa etmek için benzer malzemeler kullanılabilir.

Nihayetinde bu proje, insan kaşiflerin, Mars gibi yerlere uzun yolculuklarda dayanacak, mantarlarla hafif bir malzemeden inşa edilmiş kompakt bir yaşam alanı getirebilecekleri bir gelecek öngörüyor. Mars’a varıldığında mantarlar, Mars ortamını kirletmekten kaçınmak için habitat içinde güvenli bir şekilde tutulurken, bu çerçeve etrafında tamamen işlevsel bir insan yaşam alanına dönüşebilecekler.

Gelecekte astronotlar bir gün mantarlarla üretilmiş habitatlarda yaşayabilir. 
Myco-architecture adı verilen devrim niteliğindeki konsept, bazı yönlerden güçlendirilmiş betondan daha güçlü olan ve kendi kendini büyütme ve onarma yeteneğine sahip mantar miselyumunun etkileyici özelliklerini araştırıyor.
Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir