Ay’a İlk İnsanlı Uçuş - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Ay’a İlk İnsanlı Uçuş

20 Temmuz 1969: İnsanlık İçin Büyük Bir Adım

Apollo 11 görevi üç astronotu aya doğru taşımıştır. Dünyadaki milyonlarca insan televizyonda adımlarını takip ederken, bunlardan ikisi insanlık tarihinde ilk kez Ay yüzeyine ayak basacaktı. Apollo 11’in mürettebatı, daha önce uzaya gitmiş deneyimli astronotlardan oluşmaktaydı.

Neil Armstrong, Gemini 8’in pilotluğunu yapmıştı; bu görev, uzaya ilk kez inen araç olarak önem taşımaktadır. 5 Ağustos 1930’da Ohio‘da doğan Armstrong, Amerikan uzay görevine komuta eden ilk sivil olduğunda 38 yaşındaydı.

39 yaşındaki iken Albay Edwin Eugene (Buzz Aldrin) uzayda uçmak için doktoraya sahip ilk astronot olma ünvanına sahip olmuştur. 20 Ocak 1930’da New Jersey‘de doğan Aldrin, Kasım 1966’da Gemini 12’ye pilotluk yaptı ve bir astronotun aracın dışında verimli bir şekilde çalışabileceğini göstermek için uzayda 140 dakikalık bir yürüyüş yaptı. Apollo 11 için Ay modülünde pilot olarak da görev yaptı.

38 yaşındaki komuta modülü pilotu Yarbay Michael Collins, Gemini 10′u Temmuz 1966’da uçurdu ve Gemini’nin dışında yaklaşık 1.5 saat boyunca bir uzay yürüyüşü yapmıştır.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Çin, Ay'dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı

Chang’e 5 adlı görev, Çin’in son on yılda yürüttüğü uzun bir ay misyonları…
Devamını oku
BilgilerUzay

Evrendeki Maddelerden Beslenen Kozmik Oluşum Kuasar Nedir?

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu‘nun benzersiz yeteneklerini kullanan bir gökbilimci…
Devamını oku
BilgilerUzay

Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli?

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip çektiği uzayda…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir