Ay’a İlk İnsanlı Uçuş - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Ay’a İlk İnsanlı Uçuş

20 Temmuz 1969: İnsanlık İçin Büyük Bir Adım

Apollo 11 görevi üç astronotu aya doğru taşımıştır. Dünyadaki milyonlarca insan televizyonda adımlarını takip ederken, bunlardan ikisi insanlık tarihinde ilk kez Ay yüzeyine ayak basacaktı. Apollo 11’in mürettebatı, daha önce uzaya gitmiş deneyimli astronotlardan oluşmaktaydı.

Neil Armstrong, Gemini 8’in pilotluğunu yapmıştı; bu görev, uzaya ilk kez inen araç olarak önem taşımaktadır. 5 Ağustos 1930’da Ohio‘da doğan Armstrong, Amerikan uzay görevine komuta eden ilk sivil olduğunda 38 yaşındaydı.

39 yaşındaki iken Albay Edwin Eugene (Buzz Aldrin) uzayda uçmak için doktoraya sahip ilk astronot olma ünvanına sahip olmuştur. 20 Ocak 1930’da New Jersey‘de doğan Aldrin, Kasım 1966’da Gemini 12’ye pilotluk yaptı ve bir astronotun aracın dışında verimli bir şekilde çalışabileceğini göstermek için uzayda 140 dakikalık bir yürüyüş yaptı. Apollo 11 için Ay modülünde pilot olarak da görev yaptı.

38 yaşındaki komuta modülü pilotu Yarbay Michael Collins, Gemini 10′u Temmuz 1966’da uçurdu ve Gemini’nin dışında yaklaşık 1.5 saat boyunca bir uzay yürüyüşü yapmıştır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir