Ay’da Yürümek - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Ay’da Yürümek

Uzay giysinizi Ay’da çıkartsanız ne olur? Hava olmadan boğulursunuz ancak bundan daha fenası da var: Kanınız kaynar.

Deniz seviyesinde su 212 derece Fahrenheit ya da 100 derece Celsius’ta kaynar. Atmosfer basıncı düştükçe suyun kaynama noktası da düşmektedir. Uzayda ya da Ay’da uzay giysilerinde bir sızıntı meydana gelirse astronotlarımız fizik ilkesi ile karşı karşıya gelecektir. Hava giysiden ayrılırken içerideki basınç ve suyun kaynama noktası düşer. Nihayetinde astronotun bedenindeki kan kaynamaya başlar.

Burada Dünya’daki sandalyemizde oturmuşken tam üzerimizde derimizin 1 bar değerinde bir hava basıncı uyguladığını unutuyoruz. Öyleyse neden ezilmiyoruz? Çünkü bedenimizin içinden dışarıyı iten de bir 1 barlık basınç var. Bir denge var ancak Ay’a gidersek atmosferin bizi ite 1 barlık basıncı ortadan kalkar. O zaman da yalnızca içimizdeki dışarıyı zorlayan 1 bar basınç ile kalırız. Sözün özü, Ay’da uzay giysinizi çıkartmanız epey keyifsiz bir deneyim olur.

Kalıcı bir uzay üssü neye benzeyebilir? Ne yazık ki NASA herhangi bir resmi plan yayınlamadı. Ne var ki bir Ay üssü kurulduğunda onu tamamen kendi kendine yetebilir hale getirmeye çabalayacağız. Böylesi bir sistem, masrafları muazzam biçimde düşürmede geniş bir altyapı gereksinimi de olacaktır. Binalar yapmak için fabrikalar, gıda için devasa Güneş bankaları. Tüm bunları ödeme için bir tür gelir olması da gereklidir.

Ay, Dünya ile hemen hemen aynı maddeden meydana geldiği için, bir gelir akışı için de ötesine bakmamız gerebilir. İşte bu yüzden Silikon Vadisi’nden girişimciler şimdiden gözlerini asteroitlere diktiler. Uzayda milyonlarca asteroit var ve bunlar tarifsiz zenginliklerin yuvası olabilir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir