Görsel

Başak Kümesi Gökadaları

Fotoğraf Kredisi ve Telif Hakkı: Fernando Pena

Başak Kümesi’nin gökadaları, bu derin teleskopik görüş alanına dağılmış durumdadır. Bu kozmik sahne, gezegen Jalisco, Meksika yakınlarındaki karanlık gökyüzünde çekilen yaklaşık üç Dolunay’ı kapsıyor. Yaklaşık 50 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Başak Kümesi, kendi yerel gökada grubumuza en yakın büyük gökada kümesidir.

Burada öne çıkanlar, Başak’ın Messier kataloğundaki parlak eliptik gökadaları, sol üstte M87, merkezin altında ve sağında görülen M84 ve M86‘dır (aşağıdan yukarıya). M84 ve M86, bu çerçevenin sağ tarafında dikey olarak çarpıcı bir galaksi dizisi olan Markarian Zinciri‘nin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Zincirin ortasına yakın bir yerde ilgi çekici etkileşimli bir galaksi çifti yer alır; NGC 4438 ve NGC 4435, bazıları tarafından Markarian’ın Gözleri olarak bilinmektedir. Elbette dev eliptik gökada M87, Başak Kümesi’ne hakimdir. Burası, Dünya gezegeninin Event Horizon Teleskopu tarafından görüntülenen ilk kara delik olan süper büyük bir kara deliğin evi olarak bilinmektedir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
Görsel

UGC 1810: Hubble’ın Yakaladığı İhtişamlı Gökada

UGC 1810‘un genel şekli ve özellikle mavi dış halkası muhtemelen…
Devamını oku
Görsel

Gezegenimsi Bulutsu Abell 78

Gezegenimsi bulutsu Abell 78, bu renkli teleskopik gökyüzü manzarasıyla dikkat…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir