Bennu Asteroidi Üzerindeki Uzay Kayasının Tarihine Yeni Bir Işık Tuttu - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Bennu Asteroidi Üzerindeki Uzay Kayasının Tarihine Yeni Bir Işık Tuttu

NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, karbonattan yapılmış gibi görünen parlak bir damara sahip asteroid Bennu'nun kayalarından birinin bu görüntüsünü yakaladı. (Resim kredisi: NASA / Goddard / Arizona Üniversitesi)

NASA‘nın OSIRIS-REx uzay aracı bu ayın sonlarında asteroid yüzeyinden bir örnek toplayacak. Dünya’ya yakın asteroit Bennu, neredeyse iki yıldır uzay kayasının yörüngesinde dönen NASA’nın OSIRISREx görevinin sırlarını açıklamaya devam edecekler.

Yeni araştırma, Bennu‘nun kayalarındaki karbonit malzeme damarlarını ve yüzeyinde yaygın olarak bulunan organik mineral işaretlerini ortaya koymaktadır. Çalışma, asteroid yüzeyindeki kaya kompozisyonlarının çeşitliliği, asteroidin yerçekimi ve asteroid gövdesinin dengesiz, elmas şeklindeki yapısı, Bennu’nun iki ana asteroidin çarpışmasından sonra oluştuğunu göstermektedir.

Yeni sonuçlar, OSIRIS-REX’in 20 Ekim’de Bennu’nun yüzeyinden toplayacağı örnekler için bir temel sağlamaktadır. Her şey plana göre giderse uzay aracının bu örnekleri 2023‘te Dünya’ya geri getirmesi beklenmektedir. Bu durumda gezegenimizin yakınından geçen asteroitler hakkında bilgi ve aynı zamanda güneşin oluşumundan sonraki ilk on milyon yıla bir bakış sağlanmaktadır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir