HaberlerUzay

Bennu Asteroidi Üzerindeki Uzay Kayasının Tarihine Yeni Bir Işık Tuttu

NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, karbonattan yapılmış gibi görünen parlak bir damara sahip asteroid Bennu'nun kayalarından birinin bu görüntüsünü yakaladı. (Resim kredisi: NASA / Goddard / Arizona Üniversitesi)

NASA‘nın OSIRIS-REx uzay aracı bu ayın sonlarında asteroid yüzeyinden bir örnek toplayacak. Dünya’ya yakın asteroit Bennu, neredeyse iki yıldır uzay kayasının yörüngesinde dönen NASA’nın OSIRISREx görevinin sırlarını açıklamaya devam edecekler.

Yeni araştırma, Bennu‘nun kayalarındaki karbonit malzeme damarlarını ve yüzeyinde yaygın olarak bulunan organik mineral işaretlerini ortaya koymaktadır. Çalışma, asteroid yüzeyindeki kaya kompozisyonlarının çeşitliliği, asteroidin yerçekimi ve asteroid gövdesinin dengesiz, elmas şeklindeki yapısı, Bennu’nun iki ana asteroidin çarpışmasından sonra oluştuğunu göstermektedir.

Yeni sonuçlar, OSIRIS-REX’in 20 Ekim’de Bennu’nun yüzeyinden toplayacağı örnekler için bir temel sağlamaktadır. Her şey plana göre giderse uzay aracının bu örnekleri 2023‘te Dünya’ya geri getirmesi beklenmektedir. Bu durumda gezegenimizin yakınından geçen asteroitler hakkında bilgi ve aynı zamanda güneşin oluşumundan sonraki ilk on milyon yıla bir bakış sağlanmaktadır.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bugün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’daOrbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir