BilimUzay

Bilim Adamları Yaşamın Kökenini Açıklamaya Yardımcı Olabilecek Sıradışı Yıldızların “Olağanüstü” Keşifleri Karşısında Şok Oldular

Bilim adamları, yaşamın evrende nasıl başlayabileceğine ışık tutabilecek yeni ve tuhaf yıldızlar buldular.

Fosfor, evrenimizin ve Dünya’daki yaşamın hikayesini anlamanın anahtarıdır. DNA ve RNA moleküllerinin bir parçasını oluşturur ve insanlar da dahil olmak üzere daha karmaşık yapılar oluştururlar ve hücreleri ve zarlarını güçlendirirler.

Ama aynı zamanda büyük ölçüde gizemli kalıyor. Galaksi içindeki kimyasalların evriminin teorik modelleri, Samanyolu’nda ve güneş sistemimizde bulunabilen fosforun kökenini veya miktarını açıklayamamıştır.

Bu kimyasalların ortaya çıkış şekliyle ilgili şu anki bilgimiz, gerçekte bulunandan çok daha az fosfor olması gerektiğini gösteriyor. Ölçümler nispeten daha bol olduğunu, yaşam yaratmak ve diğer önemli süreçlere katkıda bulunmak için yeterli olduğunu göstermektedir.

Yeni çalışma, bu süreçleri daha iyi anlamak için farklı yıldızlara bakarak bu sorunu çözmeye çalıştı. Bunu yapmak için araştırmacılar, uzay nesnelerinin ortak veritabanı olan Sloan Digital Sky Survey‘deki farklı yıldızlardan gelen kızılötesi ışığa baktılar.

Ama bu yıldızlarda tuhaf ve beklenmedik bir kimya buldular. Fosfor açısından zengin, ama aynı zamanda magnezyum ve oksijen gibi diğer elementler içeriyordu. Derin analizden sonra, yeni yayınlanan ayrıntılı bir kağıt , araştırmacıların böylesine bir kimyasal desenler içeren yıldızların evrimi bizim mevcut anlayışımızı farklı bir şekilde açıklayamadığını belirtti.

Bilim adamları 15 yıldızın içerisindeki çeşitli elementleri “olağandışı” miktarda bulundu. Onlar muhtemelen başka bir yıldız kaynağından kendi garip kimya moleküllerini bıraktılar. En azından bilim adamlarının düşünceleri bu yönde.

Bilim adamları bunun yerine, bu büyük yıldızlarda yeni etkiler, bu tür fosfor zengini yıldızların neden var olduğunu ve evrende görülebildiği için alternatif açıklamalar yapılması gerektiği kanısındalar.

Projenin lideri ve makalenin ilk yazarı olan Instituto de Astrofísica de Canarias araştırmacısı Thomas Masseron yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar sadece yeni bir nesne türüyle uğraşmakla kalmıyor, aynı zamanda keşiflerinin yıldız içlerinde meydana gelen yeni fiziksel mekanizmalar ve nükleer reaksiyonların keşfinin de önünü açtığını gösteriyor.” dedi.

Astronomlar şimdilik bu nesnelerin daha iyi anlaşılmasının fosforun anlaşılması ve yaşamın temel bir bileşeni olarak rolü hakkında bize bir ipucu vermesini de umuyorlar.

İlgili yıldızlar Dünya’da bugün bizi çevreleyen fosforun kökeni olabilir. Bilim adamları ve astronomlar çalışmalara devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir