BilgilerUzay

Bir Sonraki Mavi Ay Ne Zaman?

Bir sonraki Mavi Ay 31 Ekim 2020’de gerçekleşecek. Mavi Ay olarak adlandırılacak çünkü tek bir takvim ayında meydana gelecek iki dolunaydan ikincisi olacak. Terimin bu tanımına göre son Mavi Ay 31 Mart 2018’de gerçekleşti.

Mavi ay teriminin tam olarak nereden geldiği belirsizdir. “İhanet etmek” anlamına gelen ve kullanılmayan “belewe” kelimesinin yanlış telaffuz edilmesi olabilir. Bu terim, her ay bir dolunay gerçekleşmesi durumuna ihanete veya belki de takvim yılında Lent’in (Büyük Perhiz) konumunu ve süresini belirlemeye çalışan Ay’ın “ihanetine” bir gönderme olabilir.

Mavi Ay Ne Renktir?

Mavi ay genellikle mavi değildir. Mavi ay, iki nadir durum haricinde diğer dolunaylarla aynı renkte kalır. Bir ay tutulması sırasında, ay kendisini kırmızıya çevirebilir ve yalnızca atmosferiyle Dünya’nın etrafında bükülen ışıkla Ay’ın yüzüne doğru yanar. Ay tutulmaları yalnızca dolunay sırasında meydana geldiğinden ve mavi aylar bir tür dolunay olduğundan, çok nadiren mavi ay kırmızı olacaktır. Çok nadir durumlarda, Ay mavi görünebilir, ancak bu durumda Ay’a atmosferimizdeki, belki de yakın zamanda meydana gelen bir volkanik patlamadan kaynaklanan bir toz parçacıkları pusundan bakılarak eklenen bir renktir. Bu durumda, uzaydan, Ay her zamanki gibi gri görünecektir.

Mavi Ay Tarihleri

202031 Ekim
202331 Ağustos
202631 Mayıs 
202831 Aralık

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir