HaberlerHavacılıkUzay

Boeing, Aralık veya Ocak’ta İkinci Starliner Test Uçuşu Planlıyor

Boeing Salı günü yaptığı açıklamada, Starliner mürettebat kapsülünün pilotsuz ikinci bir test uçuşunu bu yılın sonunda veya Ocak ayı başında Uluslararası Uzay İstasyonuna başlatma yönünde “mükemmel ilerleme kaydettiğini” ve astronotlarla ilk Starliner gösteri görevinin sahnesini hazırladığını söyledi.

Yaklaşan test uçuşu, uzay aracının yörüngeye geldikten kısa bir süre sonra çok fazla yakıt tüketmesine neden olan bir yazılım hatası nedeniyle Aralık 2019’da ilk Yörünge Uçuş Testinin yarıda kesilmesinin ardından bir Starliner kapsülünün yörüngeye ikinci kez fırlatılması olacak. Beklenenden yüksek yakıt kullanımı, Starliner uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşmasını engelledi.

NASA ile sözleşme kapsamında çalışan Boeing, uzay aracının yazılımındaki düzeltmeleri doğrulamak ve geminin istasyona kenetlenme yeteneğini kanıtlamak için ikinci bir pilotsuz Starliner test uçuşu üzerine hazırlanıyor. Yetkililer, Boeing astronotu Chris Ferguson ve NASA astronotları Mike Fincke ve Nicole Mann’ı uzay istasyonuna taşıyacak olan Starliner’s Crew Uçuş Testine geçmeden önce bu yılın başlarında ikinci bir pilotsuz test uçuşu yapmaya karar verdi.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir