Boeing, Aralık veya Ocak’ta İkinci Starliner Test Uçuşu Planlıyor - Uzayboslugu.com
HaberlerHavacılıkUzay

Boeing, Aralık veya Ocak’ta İkinci Starliner Test Uçuşu Planlıyor

Boeing Salı günü yaptığı açıklamada, Starliner mürettebat kapsülünün pilotsuz ikinci bir test uçuşunu bu yılın sonunda veya Ocak ayı başında Uluslararası Uzay İstasyonuna başlatma yönünde “mükemmel ilerleme kaydettiğini” ve astronotlarla ilk Starliner gösteri görevinin sahnesini hazırladığını söyledi.

Yaklaşan test uçuşu, uzay aracının yörüngeye geldikten kısa bir süre sonra çok fazla yakıt tüketmesine neden olan bir yazılım hatası nedeniyle Aralık 2019’da ilk Yörünge Uçuş Testinin yarıda kesilmesinin ardından bir Starliner kapsülünün yörüngeye ikinci kez fırlatılması olacak. Beklenenden yüksek yakıt kullanımı, Starliner uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonuna yanaşmasını engelledi.

NASA ile sözleşme kapsamında çalışan Boeing, uzay aracının yazılımındaki düzeltmeleri doğrulamak ve geminin istasyona kenetlenme yeteneğini kanıtlamak için ikinci bir pilotsuz Starliner test uçuşu üzerine hazırlanıyor. Yetkililer, Boeing astronotu Chris Ferguson ve NASA astronotları Mike Fincke ve Nicole Mann’ı uzay istasyonuna taşıyacak olan Starliner’s Crew Uçuş Testine geçmeden önce bu yılın başlarında ikinci bir pilotsuz test uçuşu yapmaya karar verdi.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir