HaberlerUzay

Boeing’e Ait Starliner, Astronotlarla Uçuş Testinden Önce Deneme Yapmaya Devam Ediyor

NASA astronauts Nicole Mann, left, Mike Fincke, and Boeing astronaut Chris Ferguson, right, pose for photograph as they and teams from NASA, Boeing and the White Sands Missile Range, rehearse landing and crew extraction from Boeing’s CST-100 Starliner, which will be used to carry humans to the International Space Station, on Wednesday, Sept. 11, 2019 at the White Sands Missile Range outside Las Cruces, New Mexico. Using a convoy of vehicles Boeing uses to recover their spacecraft after landing and a boiler plate test article of the Starliner capsule, the teams worked through the steps necessary to safe the vehicle and get future crew members out of the Starliner to return home. Fincke, Mann and Ferguson will fly to the space station aboard the Starliner for the Boeing Crew Flight Test mission. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

NASA ve Boeing, NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna uçurmadan önce şirketin CST-100 Starliner uzay aracının ikinci mürettebatsız uçuş testine devam ediyor.

Ticari Mürettebat Programı şu anda donanım hazırlığı, uçuş yazılımı yeterliliği ve fırlatma aracı ve uzay istasyonu manifestosu önceliklerini bekleyen vidasız Yörünge Uçuş Testi-2’nin (OFT-2) başlatılmasını Aralık 2020’den önce hedefliyor.

Yaz boyunca Boeing’in Starliner ekibi, bir sonraki uzay aracını yaklaşan uçuş testleri için hazırlamaya ve yılın başında çeşitli inceleme süreçlerinde tespit edilen iyileştirmeler yapmaya odaklandı. NASA ayrıca ilk operasyonel görevi olan NASA’nın Boeing Starliner-1‘i için uzay istasyonuna astronotlarla birlikte ek bir mürettebat ataması yaptığını duyurdu. İşte son gelişmeler hakkında daha fazlası:

Boeing’den operasyon ekipleri, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki şirketin Ticari Mürettebat ve Kargo İşleme Tesisi (C3PF) içindeki uzay istasyonuna OFT-2’yi uçuracak olan mürettebat ve hizmet modüllerinin son montajını tamamladı. OFT-2, astronotlarla uçuş görevlerinden önce operasyon ekipleri için ek yörünge deneyimi sağlayan yeni, yeniden kullanılabilir bir Starliner mürettebat modülünü uçuracak. Boeing’in Ticari Mürettebat görevleri için, Starliner uzay aracı bir United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine fırlatacak.

Montajın büyük çoğunluğu tamamlandığında, son gelişmeler, sistemin ek koruması için tasarıma eklenen NASA yerleştirme sistemi yeniden giriş kapağına odaklanacak. Ekip ayrıca uzay aracı iniş için yere indiğinde kullanılacak olan Starliner itici ısıtıcısı, termal koruma sistemi karoları ve hava yastıklarının kurulumunu da tamamladı. Nihai üretim faaliyetleri ilerlemeye devam ederken, mürettebat modülü kısa süre önce kabul testine girdi ve bu, hizmet modülü ile eşleşmeden önce uzay aracındaki sistemleri test edecek.

Houston’da, yazılım ekibi ilk vidasız uçuş testinden sonra uçuş kodunu değiştirme ve yeniden doğrulamanın son aşamalarına yaklaşıyor. Bu çabanın bir parçası olarak, ekip kısa süre önce kapsamlı bir uçuş yazılımı testi olan ve uçtan uca bir görev provası testine hazırlanmada önemli bir adım olan Formal Nitelik Testi adlı büyük bir dönüm noktası başlattı.

Başarılı bir OFT-2’nin ardından Boeing, tüm dikkatini astronotlarla yaptığı son uçuş testi hazırlıklarına odaklayacak ve buna paralel olarak Mürettebat Uçuş Testi uzay aracındaki çalışmaları şimdiden tamamlanıyor. Ekipler, astronotlarla yeniden kullanılmak üzere Starliner’in ilk mürettebatsız uçuş testinde uçulan mürettebat modülünü yenilemeye devam ediyor. Boeing, çeşitli sistemler ve uçuş donanımları üzerindeki kontrolleri kaldırdıktan sonra, aracı uçuş için yeniden birleştirmeye hazırlayacak. Yakında, mürettebat modülünün iç donanımı kurulumdan önce paraşüt ve hava yastıklarının paketlenmesiyle birlikte başlayacak. Aracın NASA Yerleştirme Sistemi, yeni kapağa uyacak şekilde değiştirildi ve alt sistem bileşenlerinin donanımı, uzay aracının yepyeni hizmet modülünde devam edecek.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir