Çin, Ay’dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Çin, Ay’dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı

Chang’e 5 adlı görev, Çin’in son on yılda yürüttüğü uzun bir ay misyonları serisinin en sonuncusudur. Ülke 2013 yılında Chang’e 3 ile Ay’a ilk yumuşak inişini yaptı ve Çin‘i ay yüzeyine bir uzay aracı koyan üç ülkeden biri yapmıştır. Ardından Aralık 2018’de Çin, Chang’e 4’ü başlattı ve 2019’un başlarında Ay’ın uzak tarafına bir iniş ve gezici yerleştirmiştir.

Şimdi Chang’e 5 ile Çin, Ay’ın örneklerini Dünya‘ya getirmeyi planlamaktadır. Şimdiye kadar sadece Amerika Birleşik Devletleri ve eski Sovyetler Birliği bu görevleri üstlenmiştir. Chang’e 5 görevi sayesinde Ay hakkında çok daha fazla bilgi edinilmesi beklenmektedir. Bu görevden öğrenilen dersler ülkeyi gelecekte Ay’a daha da karmaşık uçuşlar yapmak için ön hazırlık olabilir.

Chang’e 5 belki de Çin’in başlattığı en karmaşık görev. Öncelikle, gidiş dönüş Ay uçuşu için gerekli tüm donanım yaklaşık 18.000 pound ağırlığıyla görev oldukça ağır görünmektedir. Chang’e 5’i Ay’a götürmek için Çin, en güçlü roketi olan Long March 5‘i kullanmıştır. Roket, Güney Çin’de bulunan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanından havalanmıştır.

Çin’in uzay programında uzmanlaşmış serbest muhabir Andrew Jones: Ay malzemesinin fırlatılmasından inişine kadar sadece 23 gün süren hızlı bir görev olması gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni, Chang’e 5’in, her ay, Ay yüzeyinin bir kısmının karanlığa gömüldüğü ve sıcaklıkların -208 Fahrenheit’in (-130 santigrat derece) çok altına düşebileceği iki haftalık bir dönem olan sert Ay gecesinde hayatta kalmak için tasarlanmamasıdır. 

Böylesine zorlu bir ortamda hayatta kalabilmek için yüzey uzay aracının zamanla radyoaktif olarak hazırlanmış ve sıcaklık üreten radyoizotop jeneratörleri gibi özel ısıtma cihazlarıyla donatılması gerekmektedir. Önceki Chang’e görevleri, Ay gecesinde hayatta kalmak için bu jeneratörleri içeriyordu, ancak bu tür malzemeler Chang’e 5’te eksik, çünkü bu hızlı bir “al ve git” görevi olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir