ClearSpace-1: Dünyanın İlk Uzay Enkazını Temizleme Görevi - Uzayboslugu.com

Uzay

ClearSpace-1: Dünyanın İlk Uzay Enkazını Temizleme Görevi

ESA, benzersiz bir hizmet satın almak için İsviçreli start-up ClearSpace SA liderliğindeki bir endüstriyel ekip ile yörüngeden bir uzay molozunun kaldırılması için 86 milyon euro’luk bir sözleşme imzaladı.

Sonuç olarak, 2025’te ClearSpace, Avrupa’nın Vega roketi ile kullanılan bir Vespa’nın (Vega İkincil Yük Adaptörü) üst kısmını bir araya getirecek, yakalayacak ve kaldıracak, böylelikle ilk aktif enkaz kaldırma görevi olan ClearSpace-1 görevine başlamış olacak. Bu cisim, Vega’nın 2013’teki ikinci uçuşunun ardından uzaydaki enkaz azaltma yönetmeliklerine uygun bir şekilde ‘kademeli bertaraf’ yörüngesine (yaklaşık 801 km’ye 664 km rakım) bırakıldı.

Tüm görevi doğrudan tedarik etmek ve yürütmek yerine böyle bir hizmet sözleşmesi için ödeme yapmak, ESA’nın iş yapması için yeni bir yolu tercih ettiğini temsil ediyor ve uzayda yeni bir ticari sektör kurmanın ilk adımı olarak tasarlanıyor.

ClearSpace’in kurucusu ve CEO’su Luc Piguet şunları söylüyor: “Çekici tasarımımız, gelecekteki görevler için kullanılamaz hale gelebilecek enkazın temel yörüngelerini temizlemek, artan riskleri ve sorumlulukları ortadan kaldırmak ve bir bütün olarak uzay endüstrisine fayda sağlamak için mevcut olacak. Amacımız uygun fiyatlı ve sürdürülebilir yörünge içi hizmetler oluşturmaktır.”

ClearSpace-1 görevi, ESA gözetimi altında uçan bir robotik kol dörtlüsü kullanılarak fırlatma ve temizleme için hedef yörüngeye yükseltilmeden önce, başlangıçta devreye alma ve kritik testler için 500 km’lik daha düşük bir yörüngeye fırlatılacak. 

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir