Denizin Derinliklerinde Süpernova Patlamaları Kalıntıları Bulundu - Uzayboslugu.com
BilimHaberlerUzay

Denizin Derinliklerinde Süpernova Patlamaları Kalıntıları Bulundu

Güneş sistemimizin etrafındaki alanı çevreleyen bir gizem, derin deniz çökeltilerinde bulunan süpernova kanıtları sayesinde ortaya çıkıyor.

ANU’da bir nükleer fizikçi olan Profesör Anton Wallner, Dünya’nın son 33.000 yıldır hafif bir radyoaktif toz bulutu boyunca seyahat ettiğini gösteren araştırmaya liderlik etti.

Profesör Wallner, “Bu bulutlar önceki süpernova patlamalarının kalıntıları, güçlü ve süper parlak bir yıldız patlaması olabilir” dedi.

Profesör Wallner, araştırmayı ANU Ağır İyon Hızlandırıcı Tesisi’nde (HIAF) gerçekleştirdi. Ayrıca Wallner, Almanya’daki Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) ve Dresden Teknik Üniversitesi’nde (TUD) ortak görevlerde bulunmaktadır.

Araştırmacılar, HIAF’in kütle spektrometresinin aşırı hassasiyetini kullanarak 33.000 yıl öncesine dayanan iki farklı konumdaki birkaç derin deniz tortusunu araştırdılar. Süpernova patlamalarında yıldızlar öldüğünde oluşan izotop demir-60’ın açık izlerini buldular.

Profesör Wallner daha önce yaklaşık 2.6 milyon yıl önce ve muhtemelen yaklaşık 6 milyon yıl önce başka bir demir-60 izleri buldu, bu da dünyanın yakındaki süpernovaların serpinti bulutlarının arasından geçtiğini öne sürüyordu.

Son birkaç bin yıldır güneş sistemi, kökenleri belirsiz olan yerel yıldızlararası bulut (LIC) olarak bilinen daha yoğun bir gaz ve toz bulutu içinde hareket ediyor. Bu bulut son birkaç milyon yıl içinde bir süpernovadan çıkmış olsaydı, içinde demir-60 olurdu ve bu yüzden ekip, daha fazlasını bulmak için daha yeni tortu örnekleri aramaya karar verdi.

Profesör Wallner, “Toz partiküllerinde hapsolmuş demir-60’ın yıldızlararası ortamda sıçrayabileceğini öne süren son makaleler var” dedi.

“Yani demir-60, daha eski süpernova patlamalarından kaynaklanıyor olabilir ve bizim ölçtüğümüz şey bir tür yankı.”

“Bu ayrıntıları çözmek için daha fazla veri gerekiyor.” diye sözlerini noktaladı.

Çalışmaya ANU, Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü, HZDR, Viyana Üniversitesi ve TU Berlin’den bilim adamları katıldı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir