Douglas H. Wheelock, Aya İniş İçin Diğer Astronotlarla Hazırlanıyor - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Douglas H. Wheelock, Aya İniş İçin Diğer Astronotlarla Hazırlanıyor

Astronot Doug “Wheels” Wheelock, NASA kariyerini uzayda yaşama ve çalışma bilgisini genişletmekle geçirdi. Yeni görevi, astronotları Ay’ın yüzeyine dönmeleri için eğitmenin en iyi yolunu belirlemek için çalışıyor.

Wheelock , uzayda 178 gün geçirmiş ve son Sanal Güvenlik Günü sırasında NASA‘nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde konuk konuşmacı olarak görev yapmış deneyimli bir test pilotu ve emekli bir ABD Ordusu albayıdır. NASA kariyeri boyunca altı uzay uçuşu gerçekleştirdi, Uzay Mekiği Keşfi ve Rus Soyuz’da uçtu ve Uluslararası Uzay İstasyonunda komutan olarak görev yaptı.

Yakın zamanda NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezindeki NASA Uçuş Operasyonları direktörlüğü tarafından insan iniş sistemi ortak testine liderlik etmesi için seçildi. Ayrıca, NASA’nın Ay’ın sürdürülebilir insan keşfi için astronotları geri getirme misyonunun bir parçası olan Ay’a iniş projesinin ortak test panelinin eş başkanıdır.

Ay aracı platformunu tanımlamak, geliştirmek ve teklif vermek için yapılan geniş bir ajans duyurusu, insan iniş sistemleri tasarlamak ve inşa etmek için 30 Nisan’a üç şirkete verilen ödülün temelini oluşturdu. Üç şirket arasında Blue Origin of Kent, Washington, Dynetics of Huntsville, Alabama ve Space-X of Hawthorne, California yer alıyor.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi, Wheelock’tan, başlangıçta Ay’a inmek için eğitim ekiplerine bakan ortak test ekibine liderlik etmesini istedi.

Wheelock, “İniş yapan bu şirketlere sahibiz, ancak ekiplerimizi eğitebilmemiz gerekiyor,” dedi. “Sabit tabanlı modeller, hareket simülasyonu ve uçak içi eğitmenler için kullanacağımız test geliştirme ve nihai test ve platform seçimini yönetiyorum.”

Wheelock, astronot olmanın kolay olmadığını ve gökyüzünü ve uzayı fethetmek için birkaç korkunun üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.  Bunların arasında yoğun bir düşme korkusu ve yüksek sesler vardı. Wheelock, güç, cesaret ve ekip çalışmasına olan bağlılığıyla her şeyin üstesinden geldi ve sıkı çalışması için ödüllendirildi.

“Uzaya gittiğimde pencereye koşmak istedim. Atmosferin ince mavi çizgisine bakmak ve geldiğim küçük kasabayı uzaydan görmek istedim. ” – Douglas H. Wheelock

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir