Dünya’nın En Büyük Uçağını İlk Kez Stratolaunch Şirketi Uçurdu - Uzayboslugu.com

Havacılık

Dünya’nın En Büyük Uçağını İlk Kez Stratolaunch Şirketi Uçurdu

Stratolaunch‘ın roket fırlatan uçağı test uçuşu için kalkış yaptı ve iki saat sonra güvenli bir şekilde indi.

Dünyanın en büyük uçağı, şirketin özel uzay pazarına girerken, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen tarafından başlatılan ve Stratolaunch Systems Corp tarafından inşa edilen karbon kompozit uçağın ilk uçuşu olan Cumartesi günü Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nün üzerinden ilk uçuşunu yapmak üzere 15 Nisan 2019 tarihinde havalandı.

Stratolaunch İcra Kurulu Başkanı Jean Floyd, şirketin web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Bu görkemli uçuşu izlemek benim için çok duygusal bir andı” dedi. Stratolaunch ekibi ise bugünün uçuş ekibi olan Northrup Grumman’ın Ölçekli Kompozitleri ve Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndaki ortaklarımızla inanılmaz derecede gurur duyuyoruz.” şeklinde belirti.

Uçak, 35.000 fit yükseklikte 500.000 pound ağırlığa kadar roketleri ve diğer uzay araçlarını bırakmak için tasarlandı ve de şirket tarafından, uydu dağıtımını “bir havayolu uçuşu rezervasyonu kadar kolay” hale getirdiği için büyük ilgi gördü. Stratolaunch’a göre, uçağın saatte 189 mil maksimum hıza ve 17.000 fit irtifaya ulaştığını gören cumartesi günkü uçuş, performans ve yol tutuş niteliklerini test etmeyi amaçlıyordu.

İlk ticari uçuşun ne zaman gerçekleşeceği belli olmamak ile beraber Stratolaunch; uçağının test uçuşlarının devam edeceğini belirtiliyor.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HavacılıkTarih

30 Haziran 1956 Tarihinde Büyük Kanyon'da İki Uçağın Havada Birbiri ile Çarpışması Sonucu Meydana Gelen Kaza

Her iki uçak da 30 Haziran sabahı üç dakika arayla Los Angeles Uluslararası…
Devamını oku
HavacılıkTarih

Ünlü Havayolu Şirketi Boeing'in Tarihine Kısa Bir Bakış

Boeing Company’nin (BA) kökeni, William E. Boeing‘in Conrad Westervelt ile tek…
Devamını oku
HavacılıkTarihUzay

30 Ağustos Zafer Bayramı: Atatürk ve Havacılık

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ebediyen…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir