Europa Misyonu Nedir? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Europa Misyonu Nedir?

NASA’nın Europa Clipper’ı, Jüpiter‘in uydusu Europa’nın ayrıntılı keşiflerini yapacak ve buzlu ayın yaşam için uygun koşulları barındırıp barındıramayacağını dair bir misyondur.

Görev, buzlu kabuğunun altındaki bir sıvı su okyanusuna dair güçlü kanıtlar gösteren ve yaşam için elverişli koşulları barındırabilen bir dünya olan Europa hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmak için Jüpiter’in yörüngesine bir uzay aracı yerleştirecek. Görev, buzlu ayın tekrar tekrar yakın uçuşlarını gerçekleştirmek için son derece yetenekli, radyasyona dayanıklı bir uzay aracını Jüpiter’in etrafındaki uzun, döngüsel bir yörüngeye gönderecek.

NASA, görev için dokuz bilim aracı seçti. Seçilen yük, Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini üretmek ve bileşimini belirlemek için kameralar ve spektrometreler içerir. Buzdan geçen bir radar, ayın buzlu kabuğunun kalınlığını belirleyecek ve Antarktika’nın buz tabakasının altındakilere benzer yer altı göllerini arayacak. 

Görev ayrıca, ayın manyetik alanının gücünü ve yönünü ölçmek için bir manyetometre taşıyacak ve bu da bilim adamlarının okyanusun derinliğini ve tuzluluğunu belirlemesine olanak tanıyacak. Yerçekimi ölçümleri ayrıca, Europa’nın yeraltı okyanusunun varlığını doğrulamaya yardımcı olacaktır.

Bir termal alet, yüzeyde veya yakınında yakın zamanda meydana gelen daha sıcak su patlamalarını araştırmak için Europa’nın donmuş yüzeyini inceleyecek, ek aletler ise ayın ince atmosferinde su ve küçük parçacıkların kanıtlarını arayacak. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, 2012’de Europa’nın güney kutup bölgesinin üzerinde su buharını gözlemleyerek, su dumanlarına dair potansiyel kanıtlar sağladı. 

Dumanların varlığı doğrulanırsa ve yeraltı okyanusuyla bağlantılılarsa bileşimlerini incelemek, bilim insanlarının Europa’nın potansiyel olarak yaşanabilir ortamının kimyasal yapısını araştırmasına yardımcı olurken buz katmanlarını delme ihtiyacını en aza indirir.

Söz konusu görev sırasında uzay aracı, yüzeyin üzerinde 1700 mil ila 16 mil (2700 kilometre ila 25 kilometre) arasında değişen en yakın yaklaşma irtifalarında Europa’nın 45 uçuşunu gerçekleştirecektir.

Bilimsel Kavramlar

– Manyetik Sondaj için Plazma Enstrümanı (PIMS)
– Europa Clipper Manyetometre
– Europa için Haritalama Görüntüleme Spektrometresi (MISE)
– Europa Görüntüleme Sistemi (EIS)
– Europa Değerlendirme ve Sondaj için Radar: Okyanustan Yüzeye (REASON)
– Europa THermal Emission Imaging Sistem (E-THEMIS)
– Gezegensel Keşif için MAss Spektrometre / Europa (MASPEX)
– Ultraviyole Spektrograf / Europa (UVS)
– Yüzey Toz Kütle Analizörü (SUDA)

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir