Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir?

Bumerang Bulutsusu, genç bir gezegenimsi bulutsudur ve şimdiye kadar Evren’de bulunan en soğuk yerdir. Bumerang Bulutsusu, evrenin en tuhaf yerlerinden biridir. 1995 yılında, Şili’deki 15 metrelik İsveç ESO Milimetre-altı Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler Sahai ve Nyman, evrenin şu ana kadar bulunan en soğuk yeri olduğunu ortaya çıkardılar.

-272 ° C’lik bir sıcaklıkta, mutlak sıfırdan (tüm sıcaklıklar için en düşük sınır) yalnızca bir derece daha sıcaktır. Big Bang’den kaynaklanan -270 ° C’lik arka plan parıltısı bile bu bulutsudan daha sıcaktır. Arka plandaki radyasyondan daha düşük bir sıcaklığa sahip şimdiye kadar bulunan tek nesnedir.

Keith Taylor ve Mike Scarrott, Avustralya’da büyük bir teleskopla gözlemledikten sonra 1980’de Boomerang Bulutsusu olarak adlandırdılar. Yalnızca Hubble’ın ortaya çıkarabileceği ayrıntıyı göremeyen gökbilimciler, bulutsunun loblarında bumerang gibi kavisli bir şekil olduğunu düşündüren hafif bir asimetri gördüler. Yüksek çözünürlüklü Hubble görüntüleri, daha iyi bir adın belki de ‘Papyon Bulutsusu‘ olabileceğini göstermektedir.

Bumerang’ın genel papyon şekli, ölen merkez yıldızdan çok şiddetli bir saatte 500.000 kilometre hızla ultra soğuk gaz üfleyen bir rüzgar tarafından yaratılmış gibi görünmektedir. Yıldız, 1500 yıldır her yıl güneş enerjisi kütlesinin binde biri kadarını kaybediyor. Bu, diğer benzer nesnelerden 10-100 kat daha fazladır. Bulutsunun hızlı genişlemesi, onun Evrendeki bilinen en soğuk bölge olmasını sağlamıştır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir