Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir? - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Evrendeki En Soğuk Yer Neresidir?

Bumerang Bulutsusu, genç bir gezegenimsi bulutsudur ve şimdiye kadar Evren’de bulunan en soğuk yerdir. Bumerang Bulutsusu, evrenin en tuhaf yerlerinden biridir. 1995 yılında, Şili’deki 15 metrelik İsveç ESO Milimetre-altı Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler Sahai ve Nyman, evrenin şu ana kadar bulunan en soğuk yeri olduğunu ortaya çıkardılar.

-272 ° C’lik bir sıcaklıkta, mutlak sıfırdan (tüm sıcaklıklar için en düşük sınır) yalnızca bir derece daha sıcaktır. Big Bang’den kaynaklanan -270 ° C’lik arka plan parıltısı bile bu bulutsudan daha sıcaktır. Arka plandaki radyasyondan daha düşük bir sıcaklığa sahip şimdiye kadar bulunan tek nesnedir.

Keith Taylor ve Mike Scarrott, Avustralya’da büyük bir teleskopla gözlemledikten sonra 1980’de Boomerang Bulutsusu olarak adlandırdılar. Yalnızca Hubble’ın ortaya çıkarabileceği ayrıntıyı göremeyen gökbilimciler, bulutsunun loblarında bumerang gibi kavisli bir şekil olduğunu düşündüren hafif bir asimetri gördüler. Yüksek çözünürlüklü Hubble görüntüleri, daha iyi bir adın belki de ‘Papyon Bulutsusu‘ olabileceğini göstermektedir.

Bumerang’ın genel papyon şekli, ölen merkez yıldızdan çok şiddetli bir saatte 500.000 kilometre hızla ultra soğuk gaz üfleyen bir rüzgar tarafından yaratılmış gibi görünmektedir. Yıldız, 1500 yıldır her yıl güneş enerjisi kütlesinin binde biri kadarını kaybediyor. Bu, diğer benzer nesnelerden 10-100 kat daha fazladır. Bulutsunun hızlı genişlemesi, onun Evrendeki bilinen en soğuk bölge olmasını sağlamıştır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir