Gezegenimsi Bulutsu Abell 78 - Uzayboslugu.com

Görsel

Gezegenimsi Bulutsu Abell 78

Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı: Bernhard Hubl

Gezegenimsi bulutsu Abell 78, bu renkli teleskopik gökyüzü manzarasıyla dikkat çekmektedir. Aslında, dikenli Samanyolu yıldızlarının renkleri, Güneş’ten hem daha soğuk (sarımsı) hem de daha sıcak (mavimsi) yüzey sıcaklıklarına bağlıdır. Ancak Abell 78, yoğun derecede sıcak bir merkez yıldızından iyonize atomların karakteristik yayılımıyla parlamaktadır. Atomlar iyonlaşır ve elektronları merkezdeki yıldızın enerjik ama başka türlü görünmeyen ultraviyole ışığı tarafından sıyrılmaktadır. Kuğu Takımyıldızı‘ndan yaklaşık 5.000 ışık yılı uzaklıkta olan Abell 78, yaklaşık üç ışık yılı genişliğindedir. Abell 78 gibi bir gezegenimsi bulutsusu, kendi Güneşimizin yaklaşık 5 milyar yıl içinde deneyimleyeceği yıldız evriminde son aşamayı temsil etmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir