Gökbilimciler, Dünya Büyüklüğünde Bir ‘Pi Gezegeni’ Keşfettiler - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Gökbilimciler, Dünya Büyüklüğünde Bir ‘Pi Gezegeni’ Keşfettiler

Araştırmacılar, 2017 yılında NASA Kepler Uzay Teleskobu‘nun K2 görevi tarafından alınan verilerde gezegenin sinyallerini keşfettiler. Ekip, bu yılın başlarında bir yer tabanlı teleskoplar ağı olan SPECULOOS ile sisteme odaklayarak, sinyallerin yıldızının yörüngesinde dönen bir gezegene ait olduğunu doğruladı. Aslında, gezegen her 3.14 günde bir pi benzeri bir periyotla bugün hala yıldızının etrafında dönüyor gibi görünmektedir.

Yeni gezegen K2-315b olarak etiketlendi ve bu gezegen K2 verilerinde keşfedilen 315. gezegen sistemidir. Araştırmacılar, K2-315b’nin Dünya’nınkinden 0.95’lik bir yarıçapa sahip olduğunu tahmin ediyor, bu da onu neredeyse Dünya boyutunda yapıyor. Güneşin yaklaşık beşte biri büyüklüğünde soğuk, düşük kütleli bir yıldızın yörüngesinde dolanıyor. Gezegen yıldızının etrafında her 3.14 günde bir, saniyede 81 kilometre veya saatte yaklaşık 181.000 mil hızla kabaran bir hızla dönüyor.

Kütlesi için bilim adamları, K2-315b’nin Dünya gibi karasal olduğundan şüpheleniyorlar. Ancak pi gezegeni ve sıkı yörüngesi ile gezegeni yıldızına yeterince yaklaştırarak yüzeyini 450 kelvine veya yaklaşık 350 Fahrenheit’e kadar ısıttığı için muhtemelen yaşanabilir bir gezegen değildir.

Niraula “Bu, ifadenin ortak anlayışında yaşanabilir olmak için çok sıcak olurdu,” dedi. Matematik terimi pi ile olan ilişkilerinin yanı sıra, bu gezegendeki atmosferi özelliklerini inceleme heyecanın, umut verici olabileceğini de ekliyor.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir