Güçlü Yıldız Patlamaları Cüce Yıldızların Etrafında Yaşamın Başlamasını Zorlaştırabilir - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Güçlü Yıldız Patlamaları Cüce Yıldızların Etrafında Yaşamın Başlamasını Zorlaştırabilir

Yeni bir çalışma, güçlü yıldız patlamalarının evrendeki yaşamın kökeni ve evrimine ciddi bir meydan okuma oluşturabileceğini öne sürmektedir.

Bu tür patlamalar, büyük miktarlarda ultraviyole (UV) radyasyonu yayar ve bu sadece bildiğimiz gibi hayata doğrudan zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda nispeten yakın yörüngede dönen gezegenlerin atmosferlerini de ortadan kaldırabilmektedir. Bu sorunlar, özellikle Samanyolu galaksisinin yıldız nüfusunun yaklaşık % 75’ini oluşturan kırmızı cüceler, küçük ve sönük yıldızlar etrafında dönen dünyalar için daha belirgindir.

Kırmızı cüceler; özellikle genç olduklarında, Güneş benzeri yıldızlardan daha aktiftir. Her kırmızı cüce çok sönük olduğu için, onun ” yaşanabilir bölgesi ” – sıvı suyun bir dünya yüzeyinde sabit olabileceği yörünge mesafeleri – güneşimiz gibi bir yıldızdan çok daha yakın mesafede bulunmaktadır.

Yeni çalışma, bu iskelet taslağını ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Araştırmacılar, kırmızı cüce süper alevlerin ürettiği muhtemel UV emisyonlarının yanı sıra, küçük yıldızların yaşanabilir bölgelerinde bulunabilecek kayalık gezegenlerin emdiği radyasyon yüklerini hesaplamaktadırlar.

Chapel Hill’ in bir açıklamasında; North Carolina Üniversitesi (UNC) Fizik ve Astronomi Bölümü’nde doktora öğrencisi Ward Howard, “Genç yıldızların yörüngesindeki gezegenlerin yaşamı yasaklayan seviyelerde UV radyasyonu yaşayabileceğini bulduk, ancak bazı mikroorganizmalar hayatta kalabilir” ) demiştir.

Ekip üyeleri, yeni bilgilerin ileriye dönük çeşitli diğer astrobiyolojik araştırmalara yardımcı olabileceğini söylemektedirler.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir