Güneş Sistemindeki En Büyük Yanardağ: Olympus Mons - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Güneş Sistemindeki En Büyük Yanardağ: Olympus Mons

Olympus Mons,  Mars gezegenindeki yanardağ, gezegendeki en yüksek nokta ve güneş sistemindeki bilinen en büyük yanardağ olma özelliğine sahiptir. 19 ° K, 133 ° B’de ortalanmış olan Olympus Mons, 22 km (14 mil) yüksekliğinde ve 700 km (435 mil) çapında merkezi bir yapıdan oluşmaktadır. Çevresinde dışa bakan bir uçurum, çevredeki alanın 10 km (6 mil) yukarısına kadar yükselmektedir.

Zirvede, 85 km çapında krater veya kaldera, içeren karşılıklı kesişen kraterler bulunmaktadır. Karşılaştırmak için, dünyadaki en büyük yanardağ, Hawaii‘deki Mauna Loa, en geniş ölçüde 120 km (75 mil) uzunluğundadır ve okyanus tabanından 9 km (5,6 mil) yükselmektedir.

Geniş, kademeli olarak eğimli kanatlar ve çok sayıda uzun akışın ve lav kanalının varlığı, Olympus Mons‘u bir kalkan yanardağı olarak tanımlar ve büyük ölçüde oldukça akışkan bazaltik lav patlamalarından oluştuğunu göstermektedir. Muazzam boyutu, Mars kabuğunun stabilitesine ve muhtemelen bir milyar yıldan fazla uzun bir birikim süresine bağlanmıştır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir