İç Katmanında Elmas Bulunduran Gizemli Gezegen - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

İç Katmanında Elmas Bulunduran Gizemli Gezegen

Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech

55 Cancri e, 30 Ağustos 2004 yılında keşfedilmiştir. 2012 yılında Yale Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Dünya benzeri grafit ve elmastan oluşan bir mantoya sahip gezegenin bir karbon gezegen olabileceği açıklanmıştır.

55 Cancri e adlı gezegen, Dünya’dan sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta ve Yengeç takımyıldızında bulunan ikili yıldız 55 Cancri’nin yörüngesinde bulunmaktadır. Gezegen geçen yıl ilk kez gözlemlendiğinde, aslında Dünya’ya benzer bir su gezegeni olduğu düşünülüyordu, ancak sonrasında bilim adamları gezegenin bir elmas gezegen olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu sonucuna varmışlardır.

55 Cancri e Süper Dünya olarak anılır, çünkü Dünya’dan daha büyüktür. Ancak Güneş Sistemi’nin gaz devleri kadar büyük değildir. 55 Cancri e’nin Dünya ile benzerlikleri burada son buluyor. 55 Cancri e, Dünya’nın iki katı yarıçapına, sekiz katı kütleye sahiptir. 55 Cancri sisteminde en içteki gezegen olduğu için, gezegen 3,900 Fahrenheit (2.150 Santigrat) yüzey sıcaklığına sahiptir. Dünya’nın 365 gününün aksine 1 Yılı sadece 18 saat sürmektedir.

Yıldız sisteminin kendisi esas olarak karbon, demir ve silikondan oluşmaktadır. 55 Cancri e gezegeninin Elmas’tan oluşmasının sebebi ise milyonlarca yıllık basınç ve ısıdan, gezegenin karbon mantosu yavaş yavaş elmasa dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Yale Üniversitesi’nden bilim adamları, tahmini olarak 55 Cancri e adlı gezegenin kütlesinin üçte biri kadar elmas barındırdığı söylenmektir. Bu da yaklaşık üç Dünya kütlesi kadardır.

Elmas zengini tek bir gezegenin tanımlanmasının büyük bir haber olduğunu söylemek çok merak uyandırıcı olmuştur. Özellikle son yıllarda yüzlerce kayalık, Dünya benzeri gezegen belirlendi ve şimdiye kadar benzer yapılara sahip oldukları varsayılmıştır. 

Artık evrende milyonlarca elmas gezegen olduğunu varsaymak gerekebilir. Orada farklı kimyalara sahip başka gezegenler de olabilir. Örneğin su gezegenleri, altın gezegenler, uranyum gezegenleri. Her birinin çok farklı atmosferleri, biyolojileri ve jeolojik / tektonik özellikleri olması muhtemeldir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir