Jüpiter ve Ay - Uzayboslugu.com

Görsel

Jüpiter ve Ay

Kaç ay görüyorsunuz? Çoğu insan, sol altta belirgin olan Dünya’nın Ayına atıfta bulunarak bir tane söylerdi. Ancak sağ üstteki nesneye daha yakından bakın. Bu görünen yıldız aslında Jüpiter gezegenidir. Soldan sağa Galilean Uyduları, Ganymende, Europa ve Callisto’dur. Bu uydular, tıpkı Güneş Sistemimizin gezegenleri gibi, yandan bakıldığında bir çizgi halinde Güneş’in yörüngesinde dönüyor. Jüpiter’in daha da iyi görüntüleri şu anda NASA‘nın Juno uzay aracı tarafından yakalanıyor, halihazırda bu uzay aracı Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni etrafında döngüsel bir yörüngede. İki dev gezegen Aralık ayında kendi büyük kavuşmalarına yaklaşırken, Dünya’nın Ayı hem Jüpiter’in hem de Satürn’ün neredeyse önünden ayda bir geçmeye devam edecek.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir