GörselUzay

Jüpiter’in Üzerinde Yer Alan Ay Gölgesi

Jüpiter‘in volkanik olarak aktif olan ayı İo, NASA’nın Juno uzay aracından alınan bu dramatik görüntüde gezegene gölge düşürüyor. Yeryüzündeki güneş tutulmalarında olduğu gibi, Jüpiter’in bulutlarının üstünden geçen karanlık daire içinde, İo Güneş’in önünden geçerken tam bir güneş tutulmasına şahitlik durumu söz konusu olmaktadır.

Bu tür olaylar Jüpiter’de sık sık meydana gelmektedir. Çünkü Jüpiter birçok uydusu olan büyük bir gezegendir. Ek olarak, güneş sistemimizdeki diğer pek çok gezegenden farklı olarak, Jüpiter’in ekseni yörüngesine göre çok fazla eğimli değildir, bu nedenle Güneş Jüpiter’in ekvator düzleminden (+/- 3 derece) asla uzaklaşmaz. Bu, Jüpiter’in uydularının yıl boyunca düzenli olarak gezegene gölge düşürdüğü anlamına gelmektedir.

Juno’nun Jüpiter’e yakınlığı, gezegenin ekvatoruna yakın küçük bir bölümü gösteren olağanüstü bir balık gözü görüntüsü sağlar. Gölge, 2.200 mil (3.600 kilometre) genişliğinde, yaklaşık olarak İo ile aynı genişliktedir, ancak Jüpiter‘e göre çok daha büyük görünmektedir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

UGC 1810: Hubble’ın Yakaladığı İhtişamlı Gökada

UGC 1810‘un genel şekli ve özellikle mavi dış halkası muhtemelen…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
Görsel

Gezegenimsi Bulutsu Abell 78

Gezegenimsi bulutsu Abell 78, bu renkli teleskopik gökyüzü manzarasıyla dikkat…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir