Jüpiter’in Üzerinde Yer Alan Ay Gölgesi - Uzayboslugu.com

GörselUzay

Jüpiter’in Üzerinde Yer Alan Ay Gölgesi

Jüpiter‘in volkanik olarak aktif olan ayı İo, NASA’nın Juno uzay aracından alınan bu dramatik görüntüde gezegene gölge düşürüyor. Yeryüzündeki güneş tutulmalarında olduğu gibi, Jüpiter’in bulutlarının üstünden geçen karanlık daire içinde, İo Güneş’in önünden geçerken tam bir güneş tutulmasına şahitlik durumu söz konusu olmaktadır.

Bu tür olaylar Jüpiter’de sık sık meydana gelmektedir. Çünkü Jüpiter birçok uydusu olan büyük bir gezegendir. Ek olarak, güneş sistemimizdeki diğer pek çok gezegenden farklı olarak, Jüpiter’in ekseni yörüngesine göre çok fazla eğimli değildir, bu nedenle Güneş Jüpiter’in ekvator düzleminden (+/- 3 derece) asla uzaklaşmaz. Bu, Jüpiter’in uydularının yıl boyunca düzenli olarak gezegene gölge düşürdüğü anlamına gelmektedir.

Juno’nun Jüpiter’e yakınlığı, gezegenin ekvatoruna yakın küçük bir bölümü gösteren olağanüstü bir balık gözü görüntüsü sağlar. Gölge, 2.200 mil (3.600 kilometre) genişliğinde, yaklaşık olarak İo ile aynı genişliktedir, ancak Jüpiter‘e göre çok daha büyük görünmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
HaberlerUzay

SpaceX'in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir