Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli?

Resim Kredisi: nasa.gov

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip çektiği uzayda bir yerdir. Yerçekimi çok güçlü çünkü madde küçücük bir alana sıkışmaktadır. Bu, bir yıldız ölürken de olabilir.

Hiçbir ışık dışarı çıkamadığı için insanlar kara delikleri göremez. Özel aletlere sahip uzay teleskopları kara deliklerin bulunmasına yardımcı olabilir. Özel araçlar, kara deliklere çok yakın olan yıldızların diğer yıldızlardan nasıl farklı davrandığını görebilir.

Kara Delikler Ne Kadar Büyük?

Kara delikler büyük veya küçük olabilir. Bilim adamları, en küçük kara deliklerin tek bir atom kadar küçük olduğunu düşünüyor. Bu kara delikler çok küçük ama büyük bir dağ kütlesine sahipler. Kütle, bir nesnedeki madde veya malzeme miktarıdır.

Başka bir tür kara deliğe “yıldız” denir. Kütlesi, güneş kütlesinin 20 katı kadar olabilir. Dünya galaksisinde çok sayıda yıldız kütleli kara delik olabilir. Dünya, Samanyolu Galaksisinde yer almaktadır.

En büyük kara deliklere “süper kütleli” denmektedir. Kara deliklerin bir arada 1 milyondan fazla güneşten oluşan kütleleri vardır. Bilim adamları, her büyük galaksinin merkezinde süper kütleli bir kara delik içerdiğine dair kanıt buldular. Samanyolu galaksisinin merkezindeki süper kütleli kara deliğe Sagittarius A denir. Yaklaşık 4 milyon güneşe eşit bir kütleye sahiptir ve birkaç milyon Dünya’yı tutabilecek çok büyük bir topun içine sığabilir.

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Bilim adamları, evren ilk oluştuğunda en küçük kara deliklerin olduğunu düşünüyor. Yıldız kara delikleri, çok büyük bir yıldızın merkezi kendi üzerine düştüğünde veya çöktüğünde oluşmaktadır. Bu olduğunda, bir süpernovaya neden olur. Süpernova, yıldızın bir kısmını uzaya fırlatan patlayan bir yıldızdır. Bilim adamları, süper kütleli kara deliklerin içinde bulundukları galaksi ile aynı anda oluştuğunu düşünüyor.

Kara Deliklerin Varlığından Bilim Adamları Nasıl Haberdar Oluyor?

Bir kara delik görülemez çünkü güçlü yerçekimi tüm ışığı kara deliğin ortasına çeker. Ancak bilim adamları, güçlü yer çekiminin yıldızları ve kara deliğin etrafındaki gazı nasıl etkilediğini görebilirler. Bilim adamları, bir kara deliğin etrafında mı yoksa yörüngesinde mi uçtuklarını öğrenmek için yıldızları inceleyebilirler.

Bir kara delik ve bir yıldız birbirine yakın olduğunda, yüksek enerjili ışık oluşur. Bu tür bir ışık insan gözü ile görülemez. Bilim adamları, yüksek enerjili ışığı görmek için uzayda uydular ve teleskoplar kullanmaktadırlar.

Bir Kara Delik Dünyayı Yok Edebilir mi?

Kara delikler uzayda yıldızları, ayları ve gezegenleri yiyerek dolaşmazlar. Dünya bir kara deliğin içine düşmeyecek çünkü Güneş sistemine bunu yapacak kadar yakın bir kara delik bulunmamaktadır.

Güneş ile aynı kütleye sahip bir kara delik, Güneş’in yerini alsa bile, Dünya yine de olduğu gibi kalır. Kara delik, Güneş ile aynı yerçekimine sahip olacaktır. Dünya ve diğer gezegenler şu anda Güneşin yörüngesinde dönerken kara deliğin yörüngesinde dönüyorlardı. Güneş asla bir kara deliğe dönüşmeyecek. Çünkü, Güneş bir karadelik oluşturacak kadar büyük bir yıldız değildir.

NASA, Kara Delikler Hakkında Nasıl Bilgi Topluyor?

NASA, kara delikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzayda seyahat eden uyduları ve teleskopları kullanmaktadır. Bu gibi uzay araçları, bilim insanlarının evren hakkındaki soruları yanıtlamasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Kara delikler ile ilgili bir diğer makalemize buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir