Keşfedilmiş İlk Gezegen Hangisi? Kim Keşfetti? Hangi Ekipmanları Kullandılar? - Uzayboslugu.com

TarihUzay

Keşfedilmiş İlk Gezegen Hangisi? Kim Keşfetti? Hangi Ekipmanları Kullandılar?

Eski çağlardan beridir bilenen beş gezegen vardı. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn. Keşfedilen ilk yeni gezegen Uranüs‘tü. 1781’de İngiliz gökbilimci Sir William Herschel tarafından keşfedildi. Herschel, ilk modern gökbilimcilerden biriydi. Patronu ise İngiltere Kralı III. George’du. Herschel gezegene Kral George adını vermek istedi, ancak başka hiç kimse bunu sevmedi, bu yüzden ona Uranüs adını verdiler.

Herschel ve (kendisi de bir gökbilimci olan) kız kardeşi Charlotte, bazıları Sir Isaac Newton tarafından icat edilen bir tasarıma dayanan birkaç yansıtıcı teleskop kullandı. En büyüğü 40 fit uzunluğundaydı ve 48 inç genişliğinde bir aynası vardı. Bir ahşap iskelet ile kaldırılmıştı ve halatlar ve makaralar kullanarak onu hareket ettiren yardımcılara sahip olmaları gerekiyordu. 100 yılı aşkın bir süre sonrasına kadar dünyanın en büyük teleskopuydu.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
HaberlerUzay

SpaceX'in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir