BilimUzay

Kosta Rika’da Keşfedilen Gökkuşağını Andıran Göktaşı, Yaşamın Yapı Taşlarını Barındırıyor Olabilir

Küçük, yumuşak bir uzay taşı 23 Nisan 2019’da Kosta Rika’ya çarptı. Bu göktaşının ömrü boyunca yapı taşları taşımış olabilme ihtimali bulunuyor.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki kil ateş topu yere inmeden önce kırıldı. Yerliler, La Palmera ve Aguas Zarcas olmak üzere iki köy arasına dağılmış parçalar buldu. Aslında göktaşları tüm Dünya’da ortaya çıkarken , bu parçalar özeldi; onları ortaya çıkaran asteroit, daha da yaşlı yıldızlardan oluşan, nihayetinde güneş sistemimizi oluşturacak olan dönen bulutsunun tozundan yapılmış, erken güneş sisteminin yumuşak bir kalıntısıydı. 

Bu meteorlar, topluca Aguas Zarcas olarak adlandırılır ve güneş sisteminin ortaya çıkışının ilk saatlerinde oluşan ve tipik olarak karbonla dolu olan karbonlu kondritler adı verilen nadir bir sınıfa aittir. Bu özel uzay kayası , muhtemelen amino asitleri içeren karmaşık karbon bileşikleri içerir (proteinler ve DNA ) ve belki de diğer, daha da karmaşık yaşam yapı taşlarını da içermektedir.

Güneş sistemindeki diğer kayalık parçalar gezegenlerin bir parçası haline gelirken, bu parça uzun zaman boyunca bozulmadan kaldı ve zamanla, gittikçe daha karmaşık kimyasal bileşiklerin oluşumunu teşvik eden güneş ışığına dayalı kimyasal reaksiyonlarla değişti.

1969’da Avustralya’nın Murchison kentinde bulunan daha önceki bir göktaşı benzer özelliklere sahipti. Onun bileşenlerinde keşfedilen Amino asitler, dünyadaki yaşamın göktaşlarında bulunabileceğini belirten önemli bir ihtimaldir. Murchison göktaşı gibi, bu Aguas Zarcas parçası da güneşimiz oluşmadan önceki antik Samanyolu’ndan tozlar içeriyor.

Sokol, bu yeni göktaşı ile ilgili çalışmaların hala eksik olduğunu yazdı. Ancak araştırmacılar, onu modern teknikler kullanarak inceleyebilecekler. Sokol, “Bu asteroit artıkları, atmosfere hiç dokunmamış veya yağmur ormanı toprağının üzerine oturmamış olması nedeniyle gerçekten bozulmamış.” diye yazdı.

Şimdilik, Aguas Zarcas sadece uzay yolculuğu yapan karbon bileşiklerinin en iyi kaynağı.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir