Kosta Rika’da Keşfedilen Gökkuşağını Andıran Göktaşı, Yaşamın Yapı Taşlarını Barındırıyor Olabilir - Uzayboslugu.com
BilimUzay

Kosta Rika’da Keşfedilen Gökkuşağını Andıran Göktaşı, Yaşamın Yapı Taşlarını Barındırıyor Olabilir

Küçük, yumuşak bir uzay taşı 23 Nisan 2019’da Kosta Rika’ya çarptı. Bu göktaşının ömrü boyunca yapı taşları taşımış olabilme ihtimali bulunuyor.

Çamaşır makinesi büyüklüğündeki kil ateş topu yere inmeden önce kırıldı. Yerliler, La Palmera ve Aguas Zarcas olmak üzere iki köy arasına dağılmış parçalar buldu. Aslında göktaşları tüm Dünya’da ortaya çıkarken , bu parçalar özeldi; onları ortaya çıkaran asteroit, daha da yaşlı yıldızlardan oluşan, nihayetinde güneş sistemimizi oluşturacak olan dönen bulutsunun tozundan yapılmış, erken güneş sisteminin yumuşak bir kalıntısıydı. 

Bu meteorlar, topluca Aguas Zarcas olarak adlandırılır ve güneş sisteminin ortaya çıkışının ilk saatlerinde oluşan ve tipik olarak karbonla dolu olan karbonlu kondritler adı verilen nadir bir sınıfa aittir. Bu özel uzay kayası , muhtemelen amino asitleri içeren karmaşık karbon bileşikleri içerir (proteinler ve DNA ) ve belki de diğer, daha da karmaşık yaşam yapı taşlarını da içermektedir.

Güneş sistemindeki diğer kayalık parçalar gezegenlerin bir parçası haline gelirken, bu parça uzun zaman boyunca bozulmadan kaldı ve zamanla, gittikçe daha karmaşık kimyasal bileşiklerin oluşumunu teşvik eden güneş ışığına dayalı kimyasal reaksiyonlarla değişti.

1969’da Avustralya’nın Murchison kentinde bulunan daha önceki bir göktaşı benzer özelliklere sahipti. Onun bileşenlerinde keşfedilen Amino asitler, dünyadaki yaşamın göktaşlarında bulunabileceğini belirten önemli bir ihtimaldir. Murchison göktaşı gibi, bu Aguas Zarcas parçası da güneşimiz oluşmadan önceki antik Samanyolu’ndan tozlar içeriyor.

Sokol, bu yeni göktaşı ile ilgili çalışmaların hala eksik olduğunu yazdı. Ancak araştırmacılar, onu modern teknikler kullanarak inceleyebilecekler. Sokol, “Bu asteroit artıkları, atmosfere hiç dokunmamış veya yağmur ormanı toprağının üzerine oturmamış olması nedeniyle gerçekten bozulmamış.” diye yazdı.

Şimdilik, Aguas Zarcas sadece uzay yolculuğu yapan karbon bileşiklerinin en iyi kaynağı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir