Haberler

Lick Gözlemevi, 2020 Kaliforniya Orman Yangınından Kurtuldu

Daha öncesinde sizlere Kaliforniya’daki orman yangınlarının giderek arttığını ve Lick Gözlemevi’nin tehlikede olduğu haberini yazmıştık. Eğer o yazımızı okumadıysanız, okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Birleşik Devletler’in güneybatısındaki berrak, kuru dağ zirvesi gök bilimciler için bir cennettir. Ancak bu bozulmamış koşulların bir bedeli vardır.

Profesör Claire MaxLick Gözlemevi‘ni kurtaran Kaliforniya’nın her yerinden bütün itfaiyecilerin cesur eylemlerine son derece müteşekkiriz” diyor. “Cal Fire, Lick’i hem komuta merkezi hem de güvenlik bölgesi olarak kullandı, böylece birkaç gün boyunca gece gündüz itfaiyeciler vardı.” diye ekledi.

Ana gözlemevi, büyük hasarlardan kurtuldu ve hiç kimse yaralanmadı. Ancak çevredeki birkaç tarihi konut, Kepler Zirvesi‘ndeki astronom Edward Emerson Barnard‘ın evi de dahil olmak üzere yangında yok oldu.

Olabileceklerin büyüklüğünü anlamak için 1924’te kurulan Stromlo Dağı Gözlemevini yok eden Avustralya’daki trajik 2003 Canberra yangın fırtınasını hatırlamamız yeterli. Bu yangın Stromlo Dağı’na hızla yükseldi ve gözlemevini bir saatten kısa bir sürede yutarak, personele tahliye için zar zor yeterli zaman verdi.

Şu anda, Mount Hamilton bölgesi için yangın tahliye durumu emri kaldırılmadı. Max, “Lick Gözlemevi ve Hamilton Dağı ana SCU yangın cephesinden uzak ve şu anda kurtarılıyor” diyor. “Yollar, yangın tarafından emniyetsiz hale getirilen yanmış ağaçlarla birlikte enkazdan temizlendi. 2 Eylül’de Calfire, SCU yıldırım kompleksi yangınının %70’den fazla olduğunu ve 3 Eylül Perşembe günü tamamen kontrol altına alınacağını belirtti.

TARİHİ BİR GÖZLEMEVİ

Lick Gözlemevi, 2.4 metrelik Otomatik Gezegen Bulucu Teleskobu ile süpernova, galaksi dışı araştırma ve dış gezegen astronomisinin keşiflerini ve araştırmalarını yapmaktadır. Körfez bölgesinden gelen ışık kirliliği nedeniyle gökyüzü bir zamanlar Lick’te olduğu kadar karanlık olmasa da, bölge bilim ve astronomide halka erişim için değerli bir kaynak olmaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars Yüzeyinin Altına Bakacak

18 Şubat 2021’de Kızıl Gezegene inen NASA‘nın Mars 2020 Perseverance gezgini…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir