Mars’ta Su: Gömülü Üç Gölün Keşfi Araştırmacıları Heyecanlandırıyor - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Mars’ta Su: Gömülü Üç Gölün Keşfi Araştırmacıları Heyecanlandırıyor

Araştırmacılar, kızıl gezegenin buzlu yüzeyinin altında gizlenmiş bir grup göl tespit ettiklerini söylüyor. İki yıl önce Mars’ın güney kutbundaki buzun altında büyük bir tuzlu su gölünün keşfedildiği bildirilmişti. Bu, heyecan ve bazı şüphelerle karşılanan bir bulgu. Şu sıralar, araştırmacılar o gölün varlığını doğruladıklarını ve üç tane daha keşfettiklerini söylüyorlar.

Eylül’de bildirilen keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzay aracının yörüngesinde bulunan radar verileri kullanılarak yapılmıştır. Rapor, 2018’de aynı bölgede tek bir yeraltı gölünün tespitini takip ediyor. Eğer teyit edilirse bu, kızıl gezegende tespit edilen ilk sıvı su kütlesi ve yaşam için olası bir habitat olacak. Ancak bu bulgu, 2012’den 2015’e kadar yapılan sadece 29 gözleme dayanıyordu ve birçok araştırmacı, iddiayı desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söylemiştir. Son çalışmada, 2012 ile 2019 yılları arasında 134 gözlemden oluşan daha geniş bir veri seti kullanılmıştır.

Ekip, gezegenin güney kutup bölgesini araştırmak için Mars Express’te Yeraltı ve İyonosfer Sondajı için Mars Gelişmiş Radarı (MARSIS) adlı bir radar cihazı kullandı. MARSIS, gezegenin yüzeyindeki ve yeraltındaki malzeme katmanlarından seken radyo dalgalarını göndermektedir.

Sinyalin geri yansıma şekli, belirli bir konumda bulunan malzeme türünü gösterir: Örneğin kaya, buz veya su. Dünya üzerindeki yeraltı buzul göllerini tanımlamak için benzer bir yöntem kullanılır. Proje ekibi, bir kilometreden fazla Mars buzunun altında hapsolmuş sıvı su kütlelerini gösterdiğini söyledikleri yüksek yansıtıcılığa sahip bazı alanlar tespit etmiştir.

Göller, yaklaşık 75.000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bu da, Almanya’nın yaklaşık beşte biri büyüklüğündedir. En büyük, merkezi göl 30 kilometre genişliğindedir ve her biri birkaç kilometre genişliğinde üç küçük gölle çevrilidir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir