HaberlerUzay

Mars’ta Su: Gömülü Üç Gölün Keşfi Araştırmacıları Heyecanlandırıyor

Araştırmacılar, kızıl gezegenin buzlu yüzeyinin altında gizlenmiş bir grup göl tespit ettiklerini söylüyor. İki yıl önce Mars’ın güney kutbundaki buzun altında büyük bir tuzlu su gölünün keşfedildiği bildirilmişti. Bu, heyecan ve bazı şüphelerle karşılanan bir bulgu. Şu sıralar, araştırmacılar o gölün varlığını doğruladıklarını ve üç tane daha keşfettiklerini söylüyorlar.

Eylül’de bildirilen keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzay aracının yörüngesinde bulunan radar verileri kullanılarak yapılmıştır. Rapor, 2018’de aynı bölgede tek bir yeraltı gölünün tespitini takip ediyor. Eğer teyit edilirse bu, kızıl gezegende tespit edilen ilk sıvı su kütlesi ve yaşam için olası bir habitat olacak. Ancak bu bulgu, 2012’den 2015’e kadar yapılan sadece 29 gözleme dayanıyordu ve birçok araştırmacı, iddiayı desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söylemiştir. Son çalışmada, 2012 ile 2019 yılları arasında 134 gözlemden oluşan daha geniş bir veri seti kullanılmıştır.

Ekip, gezegenin güney kutup bölgesini araştırmak için Mars Express’te Yeraltı ve İyonosfer Sondajı için Mars Gelişmiş Radarı (MARSIS) adlı bir radar cihazı kullandı. MARSIS, gezegenin yüzeyindeki ve yeraltındaki malzeme katmanlarından seken radyo dalgalarını göndermektedir.

Sinyalin geri yansıma şekli, belirli bir konumda bulunan malzeme türünü gösterir: Örneğin kaya, buz veya su. Dünya üzerindeki yeraltı buzul göllerini tanımlamak için benzer bir yöntem kullanılır. Proje ekibi, bir kilometreden fazla Mars buzunun altında hapsolmuş sıvı su kütlelerini gösterdiğini söyledikleri yüksek yansıtıcılığa sahip bazı alanlar tespit etmiştir.

Göller, yaklaşık 75.000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bu da, Almanya’nın yaklaşık beşte biri büyüklüğündedir. En büyük, merkezi göl 30 kilometre genişliğindedir ve her biri birkaç kilometre genişliğinde üç küçük gölle çevrilidir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bugün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’daOrbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir