Messier 87: Görüntülenmiş İlk Kara Delik - Uzayboslugu.com
TarihUzay

Messier 87: Görüntülenmiş İlk Kara Delik

Charles Messier tarafından 1781’de keşfedilen bu gökada, Başak takımyıldızında, Dünya’dan 54 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunmaktadır. Küçük bir teleskopla en kolay şekilde Mayıs ayında gözlemlenebilir.

Büyük M87 galaksisi, eliptik bir galaksinin en muhteşem örneğidir. Bu galaksinin en büyüleyici özelliği, optik ışıkta, x ışınlarında ve radyo emisyonlarında görülebilen kaynak özelliği taşımaktadır.

Galaksinin merkezi süper kütleli kara deliğinden uzanan ve yaklaşık 5.000 ışıkyılı genişliğe ulaşmıştır. Gerçek bir eliptik gökada olarak, M87’nin belirgin toz şeritleri yoktur ve yıldız oluşumuna dair çok az kanıt vardır. Diğer iki galaksi arasında yakın zamanda gerçekleşen bir birleşmeden oluştuğu düşünülüyor.

M87’deki yıldızlararası ortam, uzun zaman önce ölen yıldızlardan gelen malzemelerle bir şekilde zenginleştirilmiş gazla doludur. Galaksideki tozun, Samanyolu’nun içerdiğinden çok daha az olduğu bilinmektedir.

Messier 87’nin çekirdeğinin birden fazla süper kütleli kara deliğe sahip olması mümkündür. M87’nin nükleer bölgesi, görünür, röntgen, radyo ve diğer ışık dalga boylarındaki parlaklığından dolayı “aktif galaktik çekirdek” olarak bilinir.

Galaksinin merkezinden gelen gaz halindeki malzeme kara deliğin üzerine yığılırken, açığa çıkan enerji ışık hızına yakın hızla çıkan bir atom altı parçacık akışı üretir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir