TarihUzay

Messier 87: Görüntülenmiş İlk Kara Delik

Charles Messier tarafından 1781’de keşfedilen bu gökada, Başak takımyıldızında, Dünya’dan 54 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunmaktadır. Küçük bir teleskopla en kolay şekilde Mayıs ayında gözlemlenebilir.

Büyük M87 galaksisi, eliptik bir galaksinin en muhteşem örneğidir. Bu galaksinin en büyüleyici özelliği, optik ışıkta, x ışınlarında ve radyo emisyonlarında görülebilen kaynak özelliği taşımaktadır.

Galaksinin merkezi süper kütleli kara deliğinden uzanan ve yaklaşık 5.000 ışıkyılı genişliğe ulaşmıştır. Gerçek bir eliptik gökada olarak, M87’nin belirgin toz şeritleri yoktur ve yıldız oluşumuna dair çok az kanıt vardır. Diğer iki galaksi arasında yakın zamanda gerçekleşen bir birleşmeden oluştuğu düşünülüyor.

M87’deki yıldızlararası ortam, uzun zaman önce ölen yıldızlardan gelen malzemelerle bir şekilde zenginleştirilmiş gazla doludur. Galaksideki tozun, Samanyolu’nun içerdiğinden çok daha az olduğu bilinmektedir.

Messier 87’nin çekirdeğinin birden fazla süper kütleli kara deliğe sahip olması mümkündür. M87’nin nükleer bölgesi, görünür, röntgen, radyo ve diğer ışık dalga boylarındaki parlaklığından dolayı “aktif galaktik çekirdek” olarak bilinir.

Galaksinin merkezinden gelen gaz halindeki malzeme kara deliğin üzerine yığılırken, açığa çıkan enerji ışık hızına yakın hızla çıkan bir atom altı parçacık akışı üretir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir