NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

Sualtı denemeleri, astronotların düşük yerçekimi koşullarında çalışmaya hazırlanmalarına ve yeni giysilerin nasıl performans gösterdiğini test etmelerine yardımcı olacak. Resim: NASA

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin sualtı testlerine başladı. Ay taşlarını toplamayı ve bir Amerikan bayrağı dikmeyi içeren testler, astronotların düşük yerçekimi koşullarında çalışmaya hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır.

NASA; ekiplerinin, Nötr Yüzdürme Laboratuvarı (NBL) olarak bilinen Houston merkezli havuzda araçları test ettiğini ve eğitim programları geliştirdiğini söylemiştir.

NASA’dan Daren Welsh, “Bu erken test, donanım geliştirme için tesislerin en iyi tamamlayıcısını ve gelecekteki Artemis eğitimi ve görevleri için gereksinimleri belirlemeye yardımcı olacak” dedi. Ay yürüyüşleri için tasarlanan ve ekstra harekete izin veren iki elbise geçen yıl NASA tarafından tanıtılmıştır..

NASA, geçen yıl ay yürüyüşü için tasarlanmış iki yeni uzay giysisini tanıttı.
Resim: AP

Astronotlar uzay aracının içinde turuncu kumaştan bir takım elbise ve çoğunlukla beyaz elbise giyecekler. Yeni kıyafetler, Ay’da çalışırken yürümeyi, eğilmeyi ve çömelmeyi çok daha kolay hale getirmektedir.

Artemis Programının detaylarını merak ediyorsanız daha önceki yazımızı inceleyebilirsiniz: Artemis Programı Nedir?

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
HaberlerUzay

SpaceX'in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir