NASA, Asteroit Görevi Lucy 2021 için Fırlatılmadan Önce Uzay Aracı Montajına Başlıyor - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

NASA, Asteroit Görevi Lucy 2021 için Fırlatılmadan Önce Uzay Aracı Montajına Başlıyor

NASA’nın uzay aracı Lucy, montaj başladığından beridir yakından incelenmeye ve kişiselleşmeye bir adım daha yaklaştı.

Lucy, asteroit kuşağı boyunca Jüpiter’in çevresine iddialı bir yolculuk yapacak ve yaklaşık on yıl boyunca toplam sekiz farklı uzay kayasını inceleyecek. Ancak uzay aracının şu anda Ekim 2021’de yapılması planlanan fırlatma rampasında yolculuğuna başlayabilmesi için, bir uzay aracı olması gerekiyor.

Kolorado’daki Southwest Araştırma Enstitüsü’nde gezegen bilimci ve Lucy misyonunun baş müfettişi Harold F. Levison, yaptığı açıklamada,”Misyonun her aşaması bir öncekinden daha heyecan verici,” dedi . “Elbette, Lucy’nin gerçek hedefimize daha önce hiç görülmemiş Truva asteroitlerini keşfetmek ve ulaşmak için daha birkaç yılı olsa ve birkaç milyar mil daha alması gerekse de, bu uzay aracının bir araya geldiğini görmek inanılmaz.” diye ekledi.

NASA daha önce pek çok asteroit görevi yapmış olsa da, biri Jüpiter’in arkasında, diğeri önünde olmak üzere iki büyük küme halinde güneşin yörüngesinde dönen Jüpiter’in Truva asteroitlerini hiç ziyaret etmedi. Lucy ayrıca yol boyunca geçeceği Truva asteroitlerini de kontrol edecek.

Bilim adamları, görevin onlara Jüpiter’in Truva kümelerinde bulunan ve muhtemelen yüzeylerinin derinliklerinde su gizleyen ana kaya türlerine yakından bakmalarını sağlayacağını umuyorlar.

NASA, 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde Key Decision Point-D (KDP-D) olarak adlandırılan standart bir NASA kilometre taşını geçerek, Lucy’nin mühendisleri uzay aracını ve aletlerini monte etmek ve test etmek için yeşil ışık yaktı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir