HaberlerUzay

NASA, Asteroit Görevi Lucy 2021 için Fırlatılmadan Önce Uzay Aracı Montajına Başlıyor

NASA’nın uzay aracı Lucy, montaj başladığından beridir yakından incelenmeye ve kişiselleşmeye bir adım daha yaklaştı.

Lucy, asteroit kuşağı boyunca Jüpiter’in çevresine iddialı bir yolculuk yapacak ve yaklaşık on yıl boyunca toplam sekiz farklı uzay kayasını inceleyecek. Ancak uzay aracının şu anda Ekim 2021’de yapılması planlanan fırlatma rampasında yolculuğuna başlayabilmesi için, bir uzay aracı olması gerekiyor.

Kolorado’daki Southwest Araştırma Enstitüsü’nde gezegen bilimci ve Lucy misyonunun baş müfettişi Harold F. Levison, yaptığı açıklamada,”Misyonun her aşaması bir öncekinden daha heyecan verici,” dedi . “Elbette, Lucy’nin gerçek hedefimize daha önce hiç görülmemiş Truva asteroitlerini keşfetmek ve ulaşmak için daha birkaç yılı olsa ve birkaç milyar mil daha alması gerekse de, bu uzay aracının bir araya geldiğini görmek inanılmaz.” diye ekledi.

NASA daha önce pek çok asteroit görevi yapmış olsa da, biri Jüpiter’in arkasında, diğeri önünde olmak üzere iki büyük küme halinde güneşin yörüngesinde dönen Jüpiter’in Truva asteroitlerini hiç ziyaret etmedi. Lucy ayrıca yol boyunca geçeceği Truva asteroitlerini de kontrol edecek.

Bilim adamları, görevin onlara Jüpiter’in Truva kümelerinde bulunan ve muhtemelen yüzeylerinin derinliklerinde su gizleyen ana kaya türlerine yakından bakmalarını sağlayacağını umuyorlar.

NASA, 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde Key Decision Point-D (KDP-D) olarak adlandırılan standart bir NASA kilometre taşını geçerek, Lucy’nin mühendisleri uzay aracını ve aletlerini monte etmek ve test etmek için yeşil ışık yaktı.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir