HaberlerUzay

NASA Astronotu Jeanette Epps, ISS’deki İlk Mürettebatlı Boeing Görevine Katıldı

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada’ya katılacak.

NASA astronotu Jeanette Epps, ISS’deki ilk mürettebatlı Boeing görevine katıldı.

NASA , astronot Jeanette Epps‘i, Uluslararası Uzay İstasyonu görevinde Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının ilk operasyonel mürettebatlı uçuşu olan NASA’nın Boeing Starliner-1 görevine atadı.

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada‘ya katılacak. Uçuş, başarılı bir mürettebatsız Yörünge Uçuş Testi-2 ve astronotlarla Mürettebat Uçuş Testinin ardından NASA sertifikasyonunu takip edecek.

Bu uzaya uçuşu, memleketi Syracuse, New York’taki LeMoyne Koleji’nden 1992’de fizik dalında lisans derecesi alan Epps için ilk uçuş olacak. Her ikisi de Maryland Üniversitesi, College Park’tan 1994 yılında bilim alanında yüksek lisans ve 2000 yılında havacılık ve uzay mühendisliği alanında doktorasını tamamladı.

NASA‘nın Ticari Mürettebat Programı ile şirketler Dünya yörüngesine ve uzay istasyonuna taşıyabilen yeni nesil uzay aracı ve fırlatma sistemleri geliştirip çalıştırırken, Amerikan havacılık endüstrisi ile birlikte çalışıyor. İstasyona ticari ulaşım, genişletilmiş hizmet, ek araştırma süresi ve yörünge karakolunda keşif için daha geniş fırsatlar sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Araştırmalara Göre, Aydaki Su Düşündüğümüzden Daha Yaygın

Colorado Üniversitesi Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’nda yardımcı doçent olan Paul…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir