NASA Astronotu Jeanette Epps, ISS’deki İlk Mürettebatlı Boeing Görevine Katıldı - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

NASA Astronotu Jeanette Epps, ISS’deki İlk Mürettebatlı Boeing Görevine Katıldı

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada’ya katılacak.

NASA astronotu Jeanette Epps, ISS’deki ilk mürettebatlı Boeing görevine katıldı.

NASA , astronot Jeanette Epps‘i, Uluslararası Uzay İstasyonu görevinde Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının ilk operasyonel mürettebatlı uçuşu olan NASA’nın Boeing Starliner-1 görevine atadı.

Epps, 2021’de yörüngedeki uzay laboratuarına fırlatılması planlanan altı aylık bir keşif gezisi için NASA astronotları Sunita Williams ve Josh Cassada‘ya katılacak. Uçuş, başarılı bir mürettebatsız Yörünge Uçuş Testi-2 ve astronotlarla Mürettebat Uçuş Testinin ardından NASA sertifikasyonunu takip edecek.

Bu uzaya uçuşu, memleketi Syracuse, New York’taki LeMoyne Koleji’nden 1992’de fizik dalında lisans derecesi alan Epps için ilk uçuş olacak. Her ikisi de Maryland Üniversitesi, College Park’tan 1994 yılında bilim alanında yüksek lisans ve 2000 yılında havacılık ve uzay mühendisliği alanında doktorasını tamamladı.

NASA‘nın Ticari Mürettebat Programı ile şirketler Dünya yörüngesine ve uzay istasyonuna taşıyabilen yeni nesil uzay aracı ve fırlatma sistemleri geliştirip çalıştırırken, Amerikan havacılık endüstrisi ile birlikte çalışıyor. İstasyona ticari ulaşım, genişletilmiş hizmet, ek araştırma süresi ve yörünge karakolunda keşif için daha geniş fırsatlar sağlayacaktır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir