NASA, Ay’da Yürüyen İlk Astronotları Nasıl Seçti? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

NASA, Ay’da Yürüyen İlk Astronotları Nasıl Seçti?

Artemis astronotlarının Ay yüzeyine doğru yol aldıklarını görmek bizi heyecanlandırsa da, onlar Ay’a ayak basan ilk insanlar değiller. NASA, 1969 görevi için Apollo astronotlarını nasıl seçti? Seçim süreci yıllar içinde nasıl değişti ve NASA, Artemis astronotlarında hangi özellikleri arıyor?

Aya ayak basan ilk insanlar, 20 Temmuz 1969’da insanlık için dev bir adım attı. O gün; Neil Armstrong, yörüngede olsa bile yabancı bir yüzeyde yürüyen ilk kişi oldu. Armstrong’un ve ondan önceki astronot nesillerinin uzaya gitme hakkını kazanması için ne gerekiyordu?

İlk astronotlar, günümüz uzay yolcularının karşılaşacağı katı gereksinimleri karşılamak zorunda değildi. Test pilotları, fırlatma sırasında karşılaşabilecekleri birçok yerçekimi kuvvetine zaten alışmıştı. 

Bugün, iki farklı türde astronot bulunmaktadır. Pilotlar ve görev uzmanları. Pilotların askeri uçuş deneyimine sahip olması veya bir uzay aracına pilotluk yapmadan önce ek bir yıllık uçuş eğitimi alması gerekmektedir.

Görev uzmanları dört kategoriden birine girebilir. Mühendisler, bilim adamları, doktorlar ve eğitimciler. Diğer ülkenin uzay ajanslarından uluslararası astronotlar ve NASA dışında biriyle çalışan yük astronotları kendi kategorilerine girmektedir.

Doğru Yönde Bir Adım

27 Mayıs 2020’de, Özel bir şirket olan SpaceX’in Crew Dragon kapsülü, test pilotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘nin dümende olacağı bir Falcon 9 roketinden test edilerek fırlatıldı. Doğru yönde atılmış bir adım ve Uzay Mekiği programı kapılarını kapattığından beri ABD topraklarından mürettebatlı ilk fırlatma olmuştur.

Crew Dragon kapsülü test pilotlarının fırlatılması ve bu görevin detaylarını merak ediyorsanız buradan ilgili makalemize kolayca erişebilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir