NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor? - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır. Bilim insanları, ilk kez milyarlarca yıl önce şekillenip sahip olabilecek yapıları günümüzde Dünyadaki laboratuvarlarda incelemek için OSIRIS-REx aracını geçtiğimiz yıllarda uzaya göndermiştir.

1999’da keşfedilen Bennu; neredeyse siyah renkte olan, karbon bakımından zengin bir asteroittir. Yaklaşık 1.600 fit genişliğindedir. Karbon açısından zengin materyallerin önemi büyüktür. Nedeni ise, Bennu gibi asteroitler Dünya’yı yaşamın yapıtaşlarıyla tohumlamış olabilir.

Robotik uzay aracı OSIRIS-REx, Eylül 2016’da fırlatıldıktan sonra Aralık 2018’de Bennu’ya ulaştı. O zamandan beri, asteroidi gözlemliyor ve hatta yüzeyinden uzaya enkaz fırlattığını bile belgelemektedir.

Bu görevin birçok amacı bulunmaktadır. Temelde ise Dünyadaki yaşamın tohumlarını bulmak ve evreni anlamaktır. 20 Ekim 2020 Salı günü, NASA‘nın OSIRIS-REx numune toplama görevi başarılı bir “Dokun ve Git” manevrası ile gerçekleşmiştir.

Bilim adamlarının başarıyı tamamen ilan etmesi birkaç gün daha sürmektedir. Şu anda, yalnızca uzay aracının talimatlarını tam olarak programlandığı gibi gerçekleştirdiğini söyleyebilirler. Henüz bilinmeyen şey, gerçekte ne kadar malzemenin ele geçirildiğidir. 

Asteroit yüzeyinden bazı kayaları ve kiri emme hedefini başardıysa, potansiyel olarak 4,5 milyar yıl önce ilk oluştuğunda Güneş Sistemi’nin nasıl olduğuna dair sırların kilidinin açılması beklenmektedir. Bu da, temelde yer alan amaçlardan sayılmaktadır.

NASA‘nın gezegen bilimi bölümü müdürü Lori Glaze, pazartesi günü yaptığı bir basın toplantısında, “Asteroitler uzayda yüzen zaman kapsülleri gibidir ve Güneş Sistemimizin doğumunun fosil kaydını sağlayabilir” dedi.

Bennu da dahil pek çok asteroit, Dünya‘nın yörüngesinin yakınından geçiyor ve bir gün gezegenimizle çarpışabilme olasılığı yüksektir. Pek çok türde bulunan bu uzay kayalarının daha iyi anlaşılması ve insanlığın Dünya’ya çarpabilecek başka bir yapıyı tıpkı OSIRIS-REx’in yaptığı dokun ve git manevrası ile yönlendirme bu görev sayesinde mümkün kılınması hedeflenmektedir.

Asteroit Örneği Toplandıktan Sonra Ne Olur?

OSIRIS-REX önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bennu’dan ayrılıp Dünya’ya geri dönecek. Uzay aracı, içinde kayalar ve kir bulunan küçük bir kapsül bulunmaktadır. Kapsül, 24 Eylül 2023’te Utah Eyaletine inişini paraşütle ile gerçekleşecektir.

Bennu Asteroidine yer verdiğimiz bir başka makalemize buradaki linkten kolayca erişebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Çin, Ay'dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı

Chang’e 5 adlı görev, Çin’in son on yılda yürüttüğü uzun bir ay misyonları…
Devamını oku
BilgilerUzay

Evrendeki Maddelerden Beslenen Kozmik Oluşum Kuasar Nedir?

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu‘nun benzersiz yeteneklerini kullanan bir gökbilimci…
Devamını oku
BilgilerUzay

Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli?

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip çektiği uzayda…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir