HaberlerUzay

NASA, Canlı Yayın ve Medya Telekonferansı ile Artemis Booster Testini Gerçekleştirecek

NASA, bugün öğleden sonra saat 14: 45’te NASA Televizyonunda ve ajansın web sitesinde bir Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roket tam ölçekli güçlendirici testi yapacak ve ardından bir medya telekonferansı yayınlayacak.

Promontory, Utah‘daki Northrop Grumman tesislerinde yapılacak 2 Eylül testi, ekiplerin Artemis III‘ün ötesinde derin uzay görevlerine güç verecek güçlendiriciler için potansiyel yeni malzemeleri, süreçleri ve iyileştirmeleri değerlendirmelerine yardımcı olacak. Test ayrıca motor üretimini ve performansını değerlendirmek için başka bir fırsat sağlayacaktır.

Testten yaklaşık bir saat 30 dakika sonra, medya NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki SLS güçlendiriciler ofisinin yöneticisi Bruce Tiller ve Promontory’de Northrop Grumman’da tahrik sistemleri başkan yardımcısı Charlie Precourt ile bir telekonferans gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Dört RS-25 motoru ve iki güçlendirici ile güçlendirilen SLS roketi, Ay’a ve nihayetinde Mars’a yönelik görevlere güç sağlamak için 8 milyon pounddan fazla itme kuvveti üretiyor. İkiz beş bölümlü katı roket iticileri , yükselmenin ilk iki dakikası boyunca roketin itme gücünün% 75’inden fazlasını üretiyor.

Bu son güçlendirici testi, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki ekipler, SLS’nin ve NASA’nın Orion uzay aracının ilk lansmanı olan Artemis I için hızlandırıcıları bir araya getirmeye başladıkça gerçekleştirilecek.

SLS roketi, Orion uzay aracı, Ağ Geçidi ve insan iniş sistemi, NASA’nın derin uzay araştırmaları için önemli bir parçasıdır. Artemis programı, insan uzay araştırmalarında bir sonraki adımdır ve Amerika’nın astronotların Ay’ı keşfedeceği daha geniş Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçasıdır. Orada kazanılan deneyim, insanlığın bir sonraki dev adımını mümkün kılacak: Mars’a insan gönderme.

Bu canlı yayını kaçırmak istemiyorsanız aşağıdaki canlı yayın videosunu takip edin:

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

NASA, Bennu Asteroidini Neden Bu Kadar Önemsiyor?

Asteroit Bennu, şu anda Dünya‘dan 200 milyon milden (321 milyon kilometre) daha uzaktadır.
Devamını oku
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bugün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’daOrbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir