NASA’nın Evrendeki Gözleri - Uzayboslugu.com

Görsel

NASA’nın Evrendeki Gözleri

İnsanlığın, dünyanın dört bir yanındaki teleskoplar ve uzaydaki bir gözlemevi filosu aracılığıyla tüm farklı ışık türlerini algılayabilen gözleri (mecazi) vardır. Gama ışınlarına radyo dalgalarının gönderilmesi, astronomi için “çoklu dalga uzunluğu” yaklaşımı uzayda yer alan nesnelerin anlaşılması için çok önemlidir.

Bu görüntü, Abell 2744 gökada kümesine aittir. Gökada kümeleri , yerçekimi tarafından bir arada tutulan evrendeki en büyük nesnelerdir. Bu nesneler, X-ışınlarında parlak bir şekilde parlayan ve galaksiler arasında milyonlarca ışıkyılı boyunca görülebilen, on milyonlarca derecelik sıcaklıklara sahip muazzam miktarda aşırı ısıtılmış gaz içerirler.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir