HaberlerUzay

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu, son testlerinin tamamlanmasıyla birlikte, artık uzaya roket fırlatılmasıyla ilişkili tüm zorlu koşulları geride bırakmıştır.

Webb‘in son testleri, tamamen monte edilmiş gözlemevinin sağır edici gürültüye ve rasathanenin kalkış sırasında yaşayacağı sarsıntılara ve titreşimlere dayanacağını doğrulamaktadır. “Akustik” ve “sinüs-titreşim” testi olarak bilinen NASA, Webb‘in test ortamını, hem piyasaya sürüldüğü gün hem de yörüngede çalışırken, Webb’in yaşayacağı deneyimle tam olarak eşleştirmek için uluslararası ortaklarıyla dikkatli bir şekilde çalışmıştır.

Teleskopun her bir bileşeni geliştirme sırasında titizlikle test edilmiş olsa da, monte edilen uçuş donanımının simüle edilmiş bir fırlatma ortamından güvenli bir şekilde geçebildiğini göstermek, görev için önemli bir başarı sağlamaktadır. California, Redondo Beach’teki Northrop Grumman Uzay Parkı‘ndaki iki ayrı tesiste tamamlanan bu testler, Webb’in fırlatma için Fransız Guyanasına gönderilmesinden önce uzun bir dizi çevresel testte Webb’in son ikisini temsil etmektedir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bugün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’daOrbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir