NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu, son testlerinin tamamlanmasıyla birlikte, artık uzaya roket fırlatılmasıyla ilişkili tüm zorlu koşulları geride bırakmıştır.

Webb‘in son testleri, tamamen monte edilmiş gözlemevinin sağır edici gürültüye ve rasathanenin kalkış sırasında yaşayacağı sarsıntılara ve titreşimlere dayanacağını doğrulamaktadır. “Akustik” ve “sinüs-titreşim” testi olarak bilinen NASA, Webb‘in test ortamını, hem piyasaya sürüldüğü gün hem de yörüngede çalışırken, Webb’in yaşayacağı deneyimle tam olarak eşleştirmek için uluslararası ortaklarıyla dikkatli bir şekilde çalışmıştır.

Teleskopun her bir bileşeni geliştirme sırasında titizlikle test edilmiş olsa da, monte edilen uçuş donanımının simüle edilmiş bir fırlatma ortamından güvenli bir şekilde geçebildiğini göstermek, görev için önemli bir başarı sağlamaktadır. California, Redondo Beach’teki Northrop Grumman Uzay Parkı‘ndaki iki ayrı tesiste tamamlanan bu testler, Webb’in fırlatma için Fransız Guyanasına gönderilmesinden önce uzun bir dizi çevresel testte Webb’in son ikisini temsil etmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir