NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Çevresel Testleri Tamamladı

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu, son testlerinin tamamlanmasıyla birlikte, artık uzaya roket fırlatılmasıyla ilişkili tüm zorlu koşulları geride bırakmıştır.

Webb‘in son testleri, tamamen monte edilmiş gözlemevinin sağır edici gürültüye ve rasathanenin kalkış sırasında yaşayacağı sarsıntılara ve titreşimlere dayanacağını doğrulamaktadır. “Akustik” ve “sinüs-titreşim” testi olarak bilinen NASA, Webb‘in test ortamını, hem piyasaya sürüldüğü gün hem de yörüngede çalışırken, Webb’in yaşayacağı deneyimle tam olarak eşleştirmek için uluslararası ortaklarıyla dikkatli bir şekilde çalışmıştır.

Teleskopun her bir bileşeni geliştirme sırasında titizlikle test edilmiş olsa da, monte edilen uçuş donanımının simüle edilmiş bir fırlatma ortamından güvenli bir şekilde geçebildiğini göstermek, görev için önemli bir başarı sağlamaktadır. California, Redondo Beach’teki Northrop Grumman Uzay Parkı‘ndaki iki ayrı tesiste tamamlanan bu testler, Webb’in fırlatma için Fransız Guyanasına gönderilmesinden önce uzun bir dizi çevresel testte Webb’in son ikisini temsil etmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir