NASA’nın Mars 2020 Perseverance Keşif Görevi: Canlı Güncellemeler - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

NASA’nın Mars 2020 Perseverance Keşif Görevi: Canlı Güncellemeler

Resim Kredisi: mars.nasa.gov

NASA’nın Mars aracı Perseverance, Kızıl Gezegene giden yolun yarısını geçti. 30 Temmuz’da başlatılan bu görev, yaklaşık 146 milyon mil (235 milyon kilometre) seyahat ettikten sonra 27 Ekim’de Mars yolculuğunun orta noktasını geçti. Perseverance’ın, Jezero Krateri adlı bir bölgeye ineceği Mars’a 18 Şubat’ta ulaşması planlanmaktadır.

NASA’nın Mars 2020 Perseverance aracı 30 Temmuz’dan sonra, 18 Şubat 2021’de inmesi planlanan Kızıl Gezegendeki Jezero Krateri’ne doğru yola çıkmıştır. Şimdi, Eyes On The Solar adlı yeni, etkileşimli NASA web uygulaması sayesinde sistem, çalışkan uzay aracını gezegenler arası yolculuğunda takip etmek mümkün kılınmıştır. 

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı‘nda (JPL) Mars 2020 görev tasarımı ve navigasyon yöneticisi Fernando Abilleira, “Güneş Sistemindeki Gözler, seyir ekibinin Perseverance‘ın Mars rotasını çizmek için kullandığı aynı yörünge verilerini görselleştiriyor,” dedi. “Yolculuğumuzda bizimle birlikte takip etmek istiyorsanız, olması gereken yer orasıdır.” diye de sözlerine ekledi.

Perseverance’ın inanılmaz yolculuğunu buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca, Perseverance hakkında bir diğer makalemizi de okumak isterseniz buradan kolayca erişebilirsiniz. Sonraki içeriklerimizden ilk siz haberdar olmak isterseniz sitemizdeki e-posta aboneliğiniz sayesinde çok kısa sürede gerçeleştirebilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir