NASA’nın Yayınladığı, Güneş’in 10 Yıllık Video Kaydı - Uzayboslugu.com

Video

NASA’nın Yayınladığı, Güneş’in 10 Yıllık Video Kaydı

NASA‘nın Solar Dynamics Gözlemevi yani SDO şu anda tam on yıldan fazla bir süredir Güneş’i aralıksız izliyor. SDO, Dünya etrafındaki uzaydaki yörüngesinden, son 10 yılda 20 milyon gigabayt veri toplayarak, Güneş’in 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntüsünü bir araya getirdi. Bu bilgi, en yakın yıldızımızın işleyişi ve güneş sistemini nasıl etkilediği hakkında sayısız yeni keşiflere olanak sağladı. SDO, bir dizi ekipmanla her 0.75 saniyede bir Güneş görüntüsü yakalar. Atmosferik Görüntüleme Düzeneği (AIA) cihazı tek başına her 12 saniyede bir 10 farklı dalga boyundaki ışıkta görüntü yakalıyor. Bu 10 yıllık zaman atlaması, Güneş’in en dıştaki atmosferik tabakası olan koronayı gösteren aşırı ultraviyole dalga boyu olan 17,1 nanometre dalga boyunda çekilmiş fotoğrafları sergiliyor. Her saat bir fotoğraf ile meydana gelen bu film, Güneş’in on yılını 61 dakikaya indiriyor ve geriye sadece siz takipçilerimizin tadını çıkarması kalıyor.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Video

Juno Uzay Aracının Jüpiter Üzerinde Seyahat Ederken Elde Ettiği Karelerle Oluşturulan Video

Bu video, 2 Haziran 2020’de Jüpiter‘in 27. yakın uçuşunu gerçekleştirirken Juno…
Devamını oku
Video

31 Ekim 2020'de Astronotlar NASA ve SpaceX Crew-1 Görevi için Fırlatılacak

31 Ekim 2020’de NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve JAXA…
Devamını oku
Video

21 Nisan 1972'de Ay'da Kaydedilmiş 4K Apollo 16 Videosu

Apollo 16 görevi “Grand Prix” bölümünün yükseltilmiş ve düzenlenmiş versiyonu…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir