NASA’yı Mars’ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

NASA’yı Mars’ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s hızla gezegene doğru ilerlerken, karmaşık bir dizi manevranın birkaç dakika içinde gerçekleştirilmesi gerekeceğine dair bir fragman ile paylaşıldı.

Yedi Dakika Dehşet‘ olarak adlandırılan NASA, bu gibi koşullarda bir keşif aracı indirmeyi ‘frene basmaya’ benzetiyor. Herhangi bir uzay ajansı tarafından Mars’a yapılan görevlerin yalnızca yüzde 40’ı başarılı oldu.

Bu resim, NASA’nın Perseverance gezgininin Mars yüzeyinde çalışmasını göstermektedir. Kızıl Gezegen’in Jezero Krateri’ne 18 Şubat 2021’de 15:40 EST’den (12:40 PST) iniş yapması beklenmektedir. Kredi: NASA / JPL-Caltech

İnişten on dakika önce, Perseverance ihtiyaç duymadığı her şeyi atıyor. Uzay aracını yönlendirmek ve tüm önemli ısı kalkanlarının ileriye baktığından emin olmak için iticiler etkinleştirilir. Mars’ın atmosferi doğal olarak aracı yavaşlatmaya başlayacak. Bununla birlikte, Perseverance iniş sırasında yüzey içi sıcaklığını hissedecek.

Perseverance, yaşama dair izler bulmak amacıyla NASA tarafından gönderilmiş bir araçtır. Bu görevin detaylarını merak ediyorsanız buradan ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
HaberlerUzay

SpaceX'in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir